Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
‹  lista aktualności

Jakie zdjęcia ślubne preferują pary w Polsce?

2016-07-31
Zastanawialiście się kiedyś podczas organizacji ślubu i wesela, jak postępują inni nowożeńcy? Czy decydują się na podobne usługi? Jakim budżetem dysponują? Zwykle możemy się tego tylko domyślać, ale teraz mamy szansę sprawdzić to bardzo dokładnie dzięki III Ogólnopolskiemu Badaniu Nowożeńców, które odbyło się w 2016 roku.

Badanie ankietowe, przeprowadzone kolejny raz przez Grupę Portali Weselnych, to świetne źródło, aby porównać to, jak pary z całej Polski podchodzą do organizacji ślubu i wesela. W 2016 roku przebadano reprezentatywną grupę ponad 300 osób, które brały ślub w 2015 roku. Zadano im szereg pytań, od kosztów, przez zamówione usługi, aż po ślubne przesądy. Dało to bardzo kompleksowy obraz organizacji ślubów, co pozwala osobom przygotowującym to wydarzenie porównać swoje wrażenia z innymi parami, które mają ten krok już za sobą. Sporo pytań dotyczyło także zatrudnienia fotografa oraz ślubnych zdjęć, które chcielibyśmy Wam przybliżyć.

 

Jaki fotograf na weselu?

Na wielu ślubnych portalach wprost mówi się o tym, że głównym kryterium wyboru fotografa ślubnego powinno być jego portfolio. Kierowanie się innymi, bardziej trywialnymi względami zwykle nie popłaca i prowadzi do niezadowolenia z efektów jego pracy. Wydaje się, że młode pary biorą sobie tę radę do serca, bo aż dla 54% par jakość zdjęć jest tym, na co zwracają największą uwagę. Na drugim miejscu są opinie internautów, co może jednak być zwodzące, a na trzecim cena usługi. Czy taka strategia popłaca? Tak, bo aż 88% par przyznaje, że jest zadowolone ze swoich zdjęć ślubnych. Wynika to również z tego, że konkurencja na rynku jest bardzo duża i utrzymują się tylko świetni specjaliści.

Jak wybrać fotografa? Sprawdź!

Sesja w teatrze

Autor: Krzysztof - fotograf ślubny z Bełchatowa

 

Średni koszt zdjęć ślubnych

Choć cena znalazła się dopiero na trzecim miejscu, jeśli chodzi o wybór fotografa ślubnego, to wszyscy wiemy, że ma ona spore znaczenie. Wiele par zastanawia się, czy nie przepłaca albo czy niska ich zdaniem cena nie będzie skutkować w słabej jakości zdjęć. Co ciekawe, wydatki na fotograf wcale nie są niebotyczne, jak niektórym może się wydawać. Ankietowani najczęściej wskazywali, że wydali na tę usługę 1 – 2 tys. złotych, a na drugim miejscu pojawiała się kwota 2 – 3 tys. złotych, co wydaje się bardzo rozsądnym wyborem. Warto wspomnieć, że mówimy tutaj o sporej grupie osób, bo na wynajęcie zawodowego fotografa decyduje się aż 98% nowożeńców.

Ile kosztuje fotograf ślubny w Lublinie? Sprawdź!

Cennik zdjęć ślubnych

Przykładowe ceny fotografów ślubnych na portalu fotograf-wesele.pl


Plener ślubny – jaki?

Spore znaczenie w ślubnej fotografii ma plener ślubny, bo wiele par marzy o niezwykłej sesji fotograficznej. O tym, że wiele osób traktuje sesję poważnie, świadczy to, że aż 73% plenerów odbywa się w dzień inny niż ślub. To bardzo mądry wybór, bo pozwala całkowicie skupić się na sesji i znaleźć na to wystarczająco dużo czasu. Jakie plenery wygrywają wśród młodych par? Najczęściej pary decydowały się na romantyczne zakątki blisko miejsca zamieszkania. Dominowały parki, góry, nadmorskie plaże oraz zamki. Ale widać, że pary odkrywają się na mniej typowe plenery ślubne i w ankiecie pojawiły się także lotniska, stadniny koni, czy stare fabryki. Zdarzają się także wyjazdy do malowniczych polskich miast np. do Krakowa, Wrocławia, czy Torunia. Inne chętnie wskazywane miejsca to Trójmiasto, Zakopane, Wieliczka oraz Warszawa.

Wszystko o sesji ślubnej w górach!

Sesja ślubna w górach

Autor: Jacek - fotograf ślubny z Rudy Śląskiej


Dodatki do zdjęć ślubnych

W badaniu z 2016 roku było widać wzrastające zainteresowanie dodatkami do ślubnych zdjęć, których raczej nie ma w standardzie. Młode pary chcą zatrzymać zdjęcia w bardziej namacalnej formie, dlatego aż 40% par zamawiało ozdobny album albo fotoksiążkę. Poza tym coraz częściej korzysta się z mniej popularnej oferty fotografów np. z sesji narzeczeńskiej. W 2015 roku wybrało ją 15% par. Fotobudka na weselu, usługa dosyć nowa, już zyskała sobie grono miłośników i zdecydowało się na nią 6% ankietowanych. Nieco mniej, bo 4% zdecydowało się na foto zaproszenia. Takie wyniki na pewno cieszą fotografów, którzy mają okazję do rozwijania swojej oferty, ale świadczą także, że parom zależy na ciekawym zorganizowaniu ślubu, nawet jeśli oznacza to wyższe koszty.

Jaki album ślubny wybrać? Sprawdź!

Zdjęcie z albumu ślubnego

Autor: Ewa i Robert - fotografowie ślubni z Radomia

Oczywiście opinie, czy doświadczenia innych par młodych nie determinują tego, jak sami zdecydujecie się zorganizować ślub i wesele. Z pewnością jednak są ciekawostką, z którą warto się zapoznać. Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców nie tylko zaspokaja ciekawość narzeczonych, ale także może stanowić wskazówkę lub inspirację przy organizacji własnego wesela. Warto zatem przyjrzeć się tym wynikom.

 

Znajdź fotografa na ślub!

Zdjęcia ślubne – Szczecin
Fotografowanie na ślubach – Gdańsk
Fotograf ślubny – Poznań
Zdjęcia z wesela – Białystok

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems