Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
‹  lista aktualności

Co negocjować z fotografem ślubnym?

2016-06-24
Chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ważna jest rola fotografa ślubnego. Rzadko można spotkać parę, która nie decyduje się na zatrudnienie fachowca, który odpowiednio zająłby się dokumentacją uroczystości. Jak sprawić, aby jego praca miała zadowalający efekt? Najlepiej dokładnie ustalić z nim wszelkie szczegóły, negocjując usługę, która będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb!

Zatrudniając fotografa – profesjonalistę, raczej nie musimy się martwić o to, jak podejdzie do swoich zobowiązań. To jednak nie znaczy, że można godzić się na wszystko, co proponuje. Negocjacje z fotografem to ważny element przed podpisaniem umowy, który pozwoli nam na zamówienie takiej usługi, która idealnie spełni nasze potrzeby. Dlatego na pierwsze spotkanie ze specjalistą powinniśmy iść przygotowani. Znając swoje potrzeby i preferencje, możemy poprosić fotografa o „skrojenie” idealnie dopasowanej oferty. Jakie kwestie umowy warto negocjować, a na jakie lepiej przystać bez rozmów? Oto kilka wskazówek, które warto wziąć sobie do serca!


Koszt usługi fotografa ślubnego – warto negocjować?

Kiedy pada słowo negocjacje albo targowanie się, naszą pierwszą myślą są zwykle pieniądze. I nie ma co się dziwić, w końcu każdy chce obniżyć koszt usługi specjalisty, aby więcej pieniędzy zostało w kieszeni, które potem można w bardzo przyjemny sposób wykorzystać (np. podczas podróży poślubnej). Nie oznacza to jednak, że negocjacje w sprawie obniżenia ceny usługi są dobrym pomysłem. W branży artystycznej panuje przekonanie, że nie powinno się dawać upustów bez specjalnego powodu, bo powoduje to niedocenienie pracy fotografa, a i zachęca innych klientów do naciskania na zniżkę. Dlatego proponowanie fotografowi ślubnemu obniżenia kwoty raczej nie zostanie dobrze przyjęte. Co innego, jeśli mamy poważny powód dla takich negocjacji np. wesele jest poza sezonem i fotograf będzie miał kłopoty ze znalezieniem kogoś w tym terminie. Wtedy warto o możliwość zniżki zapytać, chociaż lepiej zbytnio fotografa nie naciskać. Dlaczego? Bo może to odbić się na jakości zdjęć! Fotograf, który wykonuje usługę „za pół darmo” na pewno nie przyłoży się do niej tak, jak do porządnie opłaconego zlecenia. Niska cena może więc być sporym ryzykiem i lepiej się na nią nie nastawiać. Warto też wspomnieć, że wszelkie negocjacje na temat ceny trzeba prowadzić jeszcze przed ostatecznym wyborem fotografa, a nie np. w momencie oddania materiałów! Nawet, jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań w 100%, ale fachowiec wywiązał się z umowy, to należy mu się pełna płaca za poświęcony czas. 

Jak nie wybierać fotografa ślubnego? Przeczytaj i nie popełnij tych błędów!

Ceny usług ślubnych

Przykładowe ceny usług fotografa ślubnego na portalu fotograf-wesele.pl


Zmiany w standardowej ofercie fotografa

Każdy fotograf ma pewien standardowy pakiet, zwykle kilka pakietów, które sprzedaje swoim klientom. Najbardziej podstawowa opcja obejmuje fotografowanie przygotowań, ślubu, wesela do oczepin oraz sesję plenerową. Wariacje pakietów zwykle różnią się ilością otrzymanych zdjęć, dodatkowymi albumami albo zaawansowanymi technologiami użytymi do robienia zdjęć (drony). Takie pakiety pokrywają zwykle potrzeby większości par młodych, ale co jeśli nie pokrywają naszych? Nie ma problemu! To moment, w którym powinniśmy podjąć negocjacje, pamiętając o tym, że to my mamy tu przewagę i możemy zaproponować fotografowi właściwie wszystko. Profesjonalista, jeśli tylko umiejętności oraz sprzęt mu na to pozwalają, na pewno się dostosuje. Jedynym problemem mogą być pieniądze, bo specjalne życzenia po prostu kosztują, a fotografowie nie lubią wychodzić poza oferowane przez siebie pakiety. Można takie modyfikacje traktować także jako sposób na oszczędność. Wyrzucając z oferty usługi, które nam się nie podobają, możemy negocjować niższą cenę i wykorzystać pracę fotografa w najbardziej efektywny i odpowiadający nam sposób.

Jaki album ślubny zamówić? Sprawdź!

A może zrezygnować ze zdjęć z przygotowań do ślubu? Niższa cena gwarantowana!

Zdjęcia z przygotowań do ślubu - makijaż panny młodej

Autor: Janusz - fotograf ślubny z Krakowa


Ślubna sesja plenerowa – jak i gdzie?

Ważnym elementem pracy fotografa, jest sesja plenerowa. W jej przypadku różni specjaliści mają inny styl pracy. Niektórzy sami proponują ciekawe plenery i zabierają w nie pary w dzień inny niż ślub. Inni nalegają, że para sama powinna coś sobie znaleźć i proponują sesję w dzień ślubu. Jednak to wszystko również podlega negocjacjom! Młoda para na pewno powinna się w planowanie sesji zaangażować, przynajmniej pokazując fotografowi, jaki klimat i możliwe miejsca ją interesują. Plener powinien jednak zaproponować fotograf, to on wie, gdzie może fotografować bez przeszkód, on też musi się do tego odpowiednio przygotować przez przyniesienie różnych gadżetów, które uatrakcyjnią zdjęcia. Lepiej jednak zapytać o szczegóły takiej sesji na samym początku, żeby nie okazało się, że fotograf o tym „zapomniał”, a sesja okaże się nudna i bezbarwna.

Kiedy urządzić sesję plenerową? Sprawdź!

Sesję plenerową można zorganizować "po swojemu". Tutaj wersja z końmi:

Sesja ślubna z końmi

Autor: Katarzyna - fotograf ślubny z Wrocławia

 

Co jeszcze może podlegać negocjacjom? Można zmienić proponowany przez fotografa nośnik, na którym będą udostępnione zdjęcia oraz ich ilość. Można także zamówić piękny album zamiast fotoksiążki, a sesję ślubną zorganizować w innym mieście lub za granicą. Nie zapominajmy, że to młoda para dyktuje warunki i nie musi się zgadzać na standardowe opcje, proponowane przez fotografa. Grunt to wybrać usługę idealnie dopasowaną do siebie, tak abyśmy mieli poczucie dobrze wydanych pieniędzy, a nie wyrzuconych w błoto.

 

infografika - co można negocjować z fotografem ślubnym?

 


Znajdź kreatywnego fotografa ślubnego!

Zdjęcia ze ślubu i wesela – Zduńska Wola
Fotograf na ślub tanio – Bełchatów
Zdjęcia ślubne – Opole
Nietypowe sesje ślubne – Bielsko – Biała

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems