Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
‹  lista aktualności

Sesja plenerowa w dniu ślubu – wady i zalety

2016-03-07
Sesja ślubna to jeden z ważniejszych i najdłużej wyczekiwanych momentów związanych ze ślubem, zwłaszcza przez panie. Parom zależy, aby wszystko przebiegało bez niespodzianek i według ustalonego wcześniej planu. Pomyślnie zrealizowana sesja jest gwarancją pięknej pamiątki na lata. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na realizację zdjęć w innym terminie niż ceremonia. Czy sesja w dniu ślubu może mieć w ogóle jakieś zalety?

Jest wiele kwestii związanych ze ślubną sesją, które trzeba z wyprzedzeniem przemyśleć. Odpowiedni plener, temat, gadżety, mające ją uatrakcyjnić, te wszystkie elementy trzeba dokładnie zaplanować. Ale są także pewne sprawy „techniczne”, o jakich nie wolno zapominać np. kiedy odbędzie się sesja. Czy para młoda powinna urządzić ją w dzień ślubu, czy może przeznaczyć na nią inny termin? Wydaje się, że coraz więcej par decyduje się na tę drugą opcję, ale pierwsza wciąż ma swoich zwolenników. Rozważmy zatem, jakie są zalety i wady sesji plenerowej w dzień ślubu.


Organizacja sesji plenerowej

W zależności od potrzeb i chęci młodych małżonków sesja ślubna może być bardzo poważnym albo niezbyt wymagającym przedsięwzięciem. W pierwszym przypadku pary poświęcają sporo czasu i pieniędzy na zorganizowanie sesji. Gotowe są nawet wyjechać za granicę, zabierając z sobą fotografa! Są tacy, którzy wymagają dwóch fotografów, często także kamerzysty, który w tym samym momencie zajmuje się nagrywaniem ujęć do filmu ślubnego. W taki sposób robienie zdjęć ślubnych zmienia się w mały plan filmowy, a parze młodej towarzyszy spore grono osób. Taka sesja wiąże się też z długimi przygotowaniami i czasem spędzonym w plenerze. Inne pary decydują się na mniej widowiskowe fotografowanie, wybierając się w ustalony wcześniej plener tylko z fotografem i wykonując kilka standardowych zdjęć, które także będą piękną pamiątką dnia ślubu. Przygotowanie ogranicza się do znalezienia odpowiedniego pleneru i do zabrania z sobą koniecznych do realizacji sesji gadżetów. Jak widać, sesje ślubne mogą być bardzo różne i tylko od preferencji pary zależy, na którą opcję się zdecyduje. Nie będzie to jednak tajemnicą, że realizacja pierwszej opcji raczej nie sprawdzi się w dniu ślubu.

Sprawdź jak zorganizować sesję podczas podróży poślubnej

Sesja ślubna w dniu ślubu - para w mieście

Autor: Łukasz - fotograf ślubny z Limanowej


Sesja plenerowa w dniu ślubu – zalety

Dawniej sesje plenerowe w dniu ślubu były rozwiązaniem powszechnym. Pary młode „znikały” na chwilę z uroczystości, udając się z fotografem w pobliski plener i urządzały sobie trwającą nie więcej niż godzinę sesję plenerową. Choć obecnie coraz więcej par odchodzi od tej opcji, to ma ona w sobie pewne spore zalety. Przede wszystkim pozwala na zamknięcie się pracy fotografa w jednym dniu, co sprawia, że jego usługi są tańsze. Choć wielu fotografów opcję sesji plenerowej w dniu innym niż wesele ma wliczoną w swoje usługi, to często służy to jako pretekst do podniesienia ceny. Jeśli para jest zdecydowana na organizację sesji w dniu ślubu, to powinna poszukać fotografa, który nie każe sobie płacić dodatkowo za samą możliwość zrealizowania sesji w dniu innym niż wesele. Opłata za fotografa to nie jedyne oszczędności. W przypadku sesji plenerowej w inny dzień niż ślub, para niejednokrotnie ponosi koszty fryzjera, makijażysty itp. Nie tylko mniejsze wydatki mają znaczenie, sesja ślubna w dniu ślubu to także spora oszczędność czasu i nerwów, bo nie trzeba dodatkowo planować sobie innego dnia na zdjęcia ślubne. Kolejną ważną kwestią jest autentyczność zdjęć z takiej sesji. W inny dzień, para na pewno nie będzie wyglądać dokładnie tak, jak na ślubie, co więcej zdjęcia będą ukazywać niepowtarzalny nastrój i emocje, których przecież nie można „sztucznie” odtworzyć już po ślubie.

Czytaj więcej o kosztach zdjęć ślubnych


Zalety:

 • Niższa cena usług fotografa,
 • Brak kosztów dodatkowych (fryzjera, makijażu itp.),
 • Oszczędność czasu,
 • Autentyczność zdjęć (wygląd, atmosfera).

 

Wpis na forum - sesja w dzień ślubu czy po

Wpis dotyczący terminu sesji na forum wizaz.pl


Zdjęcia ślubne w dniu ślubu – wady

To nie przypadek, że pary coraz rzadziej decydują się na sesję plenerową w dniu ślubu, mimo oczywistych zalet. To dlatego, że taka sesja ma po prostu więcej wad! Wiąże się przede wszystkim z pośpiechem, który nie jest najlepszym doradcą i może sprawić, że zdjęcia nie będą tak dobre, jak powinny. Taki sam efekt generuje stres, który często jest odczuwany przez nowożeńców w dniu wesela. Zamartwianie się tym, jak bawią się goście i tym, czy będą zadowoleni z wesela, będzie widoczne nawet mimo pięknego makijażu i kreatywnego kadrowania zdjęć. Poza tym para młoda i jej fotograf są dosyć ograniczeni, jeśli chodzi o pomysł na sesję. Plener musi być wybrany z miejsc, które znajdują się w najbliższej okolicy, co zwykle nie daje sporych możliwości.  W dodatku para musi uważać, aby się nie pobrudzić lub nie zniszczyć strojów weselnych, bo czeka ją jeszcze całonocna zabawa z gośćmi. Powoduje to, że para nie jest tak spontaniczna, a zdjęcia wychodzą po prostu sztucznie.

Sprawdź najlepsze pomysły na plener ślubny!


Wady:

 • Pośpiech,
 • Stres,
 • Ograniczona możliwość wyboru pleneru ślubnego,
 • Możliwość zniszczenia strojów ślubnych.

 

Wpis na forum - sesja ślubna po ślubie

Wpis dotyczący terminu sesji na forum slubowisko.pl


Czy warto organizować sesję plenerową w dniu ślubu?

Czy zatem z sesji plenerowej w dniu ślubu powinno się definitywnie zrezygnować? Niekoniecznie. Jeśli para znalazła odpowiedni plener w sąsiedztwie sali weselnej, a fotograf ma pełny plan ujęć, jakie chciałby wykorzystać, to taka sesja może być bardzo udana. Warto tylko pamiętać, że wymaga to dobrej organizacji czasu, tak, aby nie odczuwać pośpiechu, a przy tym nie stracić wiele czasu z trwającego wesela. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to para ma spore szanse na efektowne zdjęcia z sesji plenerowej.

 

wady i zalety sesji ślubnej w dniu ślubu


Znajdź fotografa na sesję plenerową w dniu ślubu!

Zdjęcia ślubne – Wałbrzych
Fotograf na ślub – Zamość
Fotografowanie ślubne – Elbląg

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

  Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

  Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

  ‹  lista aktualności
  Wykonanie: DigiHex Systems