Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
‹  lista aktualności

Jak nie wybierać fotografa ślubnego? Najczęściej popełniane błędy

2016-05-18
Fotograf ślubny to jedna z najważniejszych funkcji na weselu. Wszystkim nam zależy przecież na dokładnym upamiętnieniu tego dnia! Dlatego tak ważne, aby wybrać odpowiednią osobę, która sprawi, że zdjęcia będą niesamowite. Jak to zrobić i jakich błędów powinniśmy się przy tym wystrzegać? Oto nasz krótki przewodnik.

Wszyscy wiemy, jaki powinien być dobry fotograf ślubny. Musi odznaczać się nie tylko talentem, ale także profesjonalizmem. To pasjonat, który zawsze szuka nowych dróg i sposobów na pokazanie młodej pary. Wybranie takiego specjalisty, gwarantuje dobre zdjęcia ślubne, dlatego powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tą decyzją. Poważnym zagrożeniem dla dokonania dobrego wyboru są pewne powszechnie popełniane błędy. Czego powinniśmy się wystrzegać przy wyborze fotografa ślubnego?


Fotograf amator zamiast profesjonalisty

To, że ktoś z naszych znajomych robi piękne zdjęcia, nie znaczy, że jest w stanie zastąpić na weselu profesjonalistę. Mimo wszystko, są pary, które uważają, że zaangażowanie fotografa – amatora, jest dobrym pomysłem. Nic bardziej mylnego! Amator nie ma odpowiedniego sprzętu ani doświadczania, które pozwolą mu na wykonanie zdjęć o jakości porównywalnej do profesjonalisty. Nie liczmy na to, że efekt będzie bardzo dobry, a takiego przecież oczekujemy. Niższa cena nie zrekompensuje różnicy w jakości, a przecież zdjęcia ślubne zostają z nami na całe życie. Wyższy koszt profesjonalnego fotografa zostanie szybko zapomniany, a praca, którą wykonał, będzie cieszyć nasze oko przez długie lata. Poza tym, proszenie swoich znajomych, aby zamiast gości stali się osobami „obsługującymi” ślub i wesele, nie jest zbyt miłe. Wiadomo, że młodej parze się nie odmawia, ale łatwo sobie wyobrazić, że wybrany fotograf nie będzie mógł dobrze się bawić na weselu, mierząc się z presją wykonania dobrych zdjęć.

Sprawdź, jak profesjonalnie obrobić zdjęcia ślubne!

Amator z pewnością nie wykona tak dopracowanych zdjęć:

Sesja ślubna - para na łące

Autor: Izabela i Grzegorz - fotograf ślubny z Olsztyna


Zbyt szybka decyzja przepisem na słabe zdjęcia ślubne

Wiadomo, że przygotowania do ślubu są męczące i czasochłonne. Część par chce jednak załatwić wszystko szybciej, podejmując kolejne decyzje bez większego namysłu. Nie jest to dobry pomysł, szczególnie w przypadku wyboru fotografa. Można oczywiście wybrać pierwszego fachowca, z którym się zetkniemy i mieć spore szczęście, bo ta osoba będzie świetnym fotografem. Jeśli jednak mówimy o wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest ślub, lepiej nie wierzyć przesadnie w łut szczęścia. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy dokładnie przestudiować portfolio fotografa, uzgodnić z nim parę szczegółów np. charakter sesji ślubnej oraz lepiej go poznać. Musimy być przekonani, co do jego uczciwości, aby nie było problemów z oddaniem zdjęć lub z ich jakością. Takiej pewności nie da nieprzemyślana decyzja, a więc lepiej z góry przeznaczyć sobie na poszukiwania więcej czasu.

Sprawdź, jakie pytania trzeba zadać fotografowi, aby lepiej go ocenić!


Absolutna wiara w rekomendacje innych

Zwykle wierzymy naszej rodzinie i przyjaciołom, wiedząc, że chcą dla nas jak najlepiej. Dlatego, jeśli ktoś rekomenduje nam fotografa, uważamy, że sprawa jest załatwiona i już niczym nie musimy się martwić. Jednak nie powinniśmy być o tym przekonani. Nie musimy wątpić w intencje naszych bliskich, ale ważne, by uświadomić sobie, że mogą oni mieć całkiem inny gust, a to, co podoba się im, nie musi spodobać się nam. Dlatego, choć z rekomendacji warto korzystać, musimy i tak dokładnie sprawdzić polecaną osobę. Liczą się przede wszystkim jej prace, ale także, fakt, czy dobrze się z nią dogadujemy i czy współpraca dobrze się ułoży. Zbytnia wiara w rekomendacje innych osób może mieć te same skutki, co nieprzemyślana decyzja o wyborze fotografa.

Sprawdź też opcję sesji narzeczeńskiej!

Artystyczne zdjęcia ślubne kocha się albo nienawidzi:

Twarz młodej panny - artystyczne zdjęcia ślubne

Autor: Tomasz - fotograf ślubny z Warszawy


Cena ważniejsza, niż jakość

Ślub i wesele to spory wydatek, wszyscy dobrze o tym wiedzą. Lepiej pogodzić się z tą myślą, niż ciągle starać się na wszystkim zaoszczędzić np. na fotografie. Jeśli cena jest głównym kryterium wyboru specjalisty, to nie możemy oczekiwać dobrych zdjęć. Ci, którzy znają się na swojej pracy i są w stanie wykonać niesamowite zdjęcia, wysoko się cenią, dlatego niski koszt, jest tylko oznaką słabego fotografa. Efekt będzie więc taki, jak w przypadku fotografa amatora, z tym, że cena i tak będzie wyższa. Oczywiście, większość par jest ograniczona budżetem ślubnym i musi szukać czegoś w ustalonym przedziale, ale i tak trzeba szukać profesjonalisty, który nam odpowiada, a dopiero w drugiej kolejności patrzeć na cenę. Słabe zdjęcia, nawet jeśli kosztują niewiele, nie sprawią nam żadnej radości. Lepiej zapłacić raz i moc się nimi cieszyć przez wiele lat, zamiast potem żałować swojej decyzji.

Co warto wiedzieć o cenniku fotografa ślubnego? Sprawdź, dlaczego jest tak drogo! 

 

cennik zdjęć ślubnych

Przykładowy cennik zdjęć ślubnych na portalu fotograf-wesele.pl

Jakie rady można dać nowożeńcom w sprawie wyboru fotografa, bazując na powyższych błędach? Przede wszystkim, warto dać sobie czas, aby wszystko dokładnie sprawdzić i przemyśleć. Musimy zwracać uwagę przede wszystkim na portfolio kandydata, ale też nie zapominać o ocenieniu jego cech charakteru i uczciwości. Jeśli podejdziemy do tego wyboru z głową i pozytywnym nastawieniem, to na pewno uda nam się wybrać odpowiedniego specjalistę fotografii ślubnej!


Jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego?

Zdjęcia ślubne – Wrocław
Fotograf na ślub – Bydgoszcz
Fotografia ślubna – Sandomierz
Piękne albumy ślubne - Koszalin

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems