Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
‹  lista aktualności

Jak oszacować budżet na fotografa ślubnego?

2016-12-13

Niejedna para podejmując niezwykle ważną w ich życiu decyzję o zawarciu związku małżeńskiego początkowo nie przejmuje się kosztami związanymi z organizacją zarówno ceremonii ślubu jak i zabawy weselnej. Rozterki z tym związane zazwyczaj przychodzą później. Jak oszacować budżet na fotografa ślubnego?

Liczba spraw do załatwienia i idące za nimi wydatki zdają się mnożyć, a narzeczeni próbują ustalić, jakiej kwoty ostatecznie sięgną. Ponieważ jednym z „elementów”, bez których niemal nie sposób wyobrazić sobie współczesnego ślubu czy wesela jest osoba fotografa, właśnie od niego można rozpocząć próby oszacowania przyszłych kosztów.

 

Gdzie jest taniej - we Wrocławiu czy w Gdańsku?

Na samym początku warto powiedzieć, że choć, rzecz jasna, ceny usług różnią się zależnie od regionu czy renomy artysty, można określić pewne przedziały, w których się mieszczą. Grupa Portali Weselnych przeprowadziła badania wśród osób, które w 2015 roku wzięły ślub, zadając im liczne pytania na temat organizacji tego wydarzenia. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi przyjąć można, iż przeciętna cena usług fotografa weselnego waha się średnio od około 1-2 tys. złotych. Przy czym aż 98% narzeczonych nie wyobrażała sobie tego szczególnego dnia bez obecności osoby, która profesjonalnie uchwyci najważniejsze momenty. 

Koszt zatrudnienia fotografa ślubnego zazwyczaj jest wyższy w dużych miastach, gdzie najdrożsi fotografowie wyceniają swoją pracę na ponad 4 tys. złotych. Dotyczy to zazwyczaj Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Natomiast znacznie mniej zapłacą pary z Kielc, Lublina czy Radomia. Warto skorzystać z wyszukiwarki usługodawców w naszym serwisie, aby szybko porównanać stawki w różnych miejscowościach czy regionach. Zapoznaj się z artykułem: Fotograf ślubny Kielce - koszty.

Nie oznacza to wcale, że mieszkając w większej miejscowości nie znajdziemy dobrego usługodawcy w niższej cenie – tutaj przydatne będzie zasięgnięcie opinii wśród znajomych czy rodziny. Ci, którzy niedawno stanęli na ślubnym kobiercu na pewno będą zorientowani w ofertach i polecą osobę, która może nasz zainteresować. Jak zawsze, bardzo dobrym źródłem informacji jest Internet. Wszelkiego rodzaju fora i grupy tematyczne pełne są wpisów o warsztacie i cennikach okolicznych fotografów.


koszty fotografa ślubnego - infografika

Czytaj także: Fotograf ślubny Warszawa - koszty
 

Co należy wziąć pod uwagę szacując budżet?

W pierwszej kolejności, aby prawidłowo oszacować potrzebną kwotę na usługi fotografa ślubnego warto przejrzeć cenniki kilku lub kilkunastu usługodawców z naszego regionu. Po wstępnym rozeznaniu w stawkach interesujących nas usługodawców warto wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na ostateczną kwotę. Z pewnością cenę podwyższą wszelkiego rodzaju atrakcje dla gości, coraz popularniejsze na wielu weselach. Na przykład zabawa z fotobudką, dodatkowe zdjęcia z gośćmi, czy sesja narzeczeńska.

W większości przypadków w cenę widniejącą w ofercie wliczona jest np. sesja plenerowa czy wykonanie pamiątkowego albumu. W zależności od jego rodzaju ostateczna cena może różnić się o kilkaset złotych. Zazwyczaj fotoksiążka jest nieco tańsza od standardowego albumu. Dobrze jest jednak upewnić się, za co tak naprawdę płacimy, aby później nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Jeśli natomiast prace jednego z fotografów ślubnych wzbudzą w nas prawdziwy zachwyt, warto rozważyć przeznaczenie na nie nieco więcej, niż początkowo planowaliśmy. Ostatecznie, fotografie wykonane w tym dniu pokazywać będziemy wielu ludziom, a i dla nas zapewne staną się one wyjątkową pamiątką.

czynniki wpływające na wybór fotografa ślubnego - infografika

Przeczytaj: Fotograf ślubny Wrocław - koszty.

Podejmując próby oszacowania budżetu na zdjęcia ślubne trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim renomę i lokalizację fotografa. Jak się bowiem okazuje, to one wywierają największy wpływ na jego cennik. Następnie warto przemyśleć zawartość pakietu, czyli zdjęcia z przygotowań, ceremonii, wesela, a także sesję ślubną. Nie bez znaczenia są także elementy dodatkowe, jak na przykład album ślubny czy atrakcje (fotobudka, pokaz slajdów, itp) w trakcie wesela. 


Porównaj koszty w poszczególnych miastach:

Fotograf ślubny Lublin - koszty

Fotograf ślubny Toruń - koszty

Fotograf ślubny Gdańsk i pozostała część Trójmiasta - koszty

Fotograf ślubny Poznań - koszta

Fotograf ślubny Łódź - koszty

Fotograf ślubny Kraków - koszty

Fotograf ślubny Katowice - koszty

 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems