Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Cennik fotografa ślubnego – co jest ważne?

2014-11-27
Organizując ślub i wesele para młoda dysponuje zazwyczaj ograniczonym budżetem, przez co wszędzie szuka oszczędności, często także przy wyborze fotografa. Czy warto? Jedyne, co pozostaje po weselu to kruche i ulotne wspomnienia, a najlepszym sposobem na ich zachowanie są zdjęcia. Tak więc warto wydzielić część budżetu na ten cel. Jak jednak wybrać ofertę tak, żeby nie przepłacić? W tym celu trzeba zadać sobie kilka pytań.

Jaki budżet przeznaczyć na zdjęcia ślubne?

Najczęściej fotografowie ślubni dzielą swoją ofertę na różne pakiety: brązowy, srebrny, złoty, podstawowy, deluxe, mini, midi, czy maxi - nazwy są przeróżnie. Najważniejsze jest jednak to, co zawierają i ile kosztują, ponieważ oferty mogą się różnić między sobą poszczególnymi komponentami oraz cenami. Podstawowe pakiety kosztują już od około 600 do 2500 złotych, a rozszerzone od 1200 do nawet 4500 złotych, bez względu na miejsce świadczenia usługi. Fotografowie z dużym doświadczeniem i bogatym portfolio cenią się znacznie wyżej od osób dopiero zaczynających swoją karierę, ale te niekoniecznie oferują niższą jakość zdjęć. Ważne jest, aby zapoznać się z portofio fotografa, na przykład z bazą fotografów z całej Polski z naszego serwisu fotograf-wesele.pl. 

fotograf robiący zdjęcie pani młodej

 

Fotograf od przygotowań aż do końca wesela?

Jednym z najważniejszych aspektów oferty jest to, jak długo fotograf będzie towarzyszyć młodej parze. Pakiety podstawowe oferują jedynie reportaż z ceremonii, kilku godzin wesela oraz sesję ślubną w tym samym dniu. Oferty rozszerzone obejmują natomiast przygotowania, błogosławieństwo, ślub wraz z życzeniami, wesele do końca oczepin oraz plener w dowolnym dniu. W zależności od ceny w ich skład wchodzi też sesja narzeczeńska, fotobudka album lub pudełko ze zdjęciami. Istnieje również możliwość wyboru podstawy i dokupienia dodatkowego czasu według uznania, koszt godziny waha się od 100 do 200 zł. Przy większym budżecie zaplanowanym na ten cel, warto rozważyć wynajęcie dwóch fotografów. Podczas przygotowań jeden z fotografów będzie mógł towarzyszyć pani młodej, drugi natomiast panu młodemu. Ponadto gwarantuje to większą liczbę ciekawych ujęć, a dwa obiektywy nie ominą żadnej z ważnych chwil. 

pani młoda ściskająca ojca weselnego

autor: Justyna, Krosno

 

Ile zdjęć w pakiecie i w jakiej formie?

Kolejną ważną kwestią jest ilość wyretuszowanych zdjęć gwarantowanych przez fotografa. Przeważnie pakiety podstawowe przewidują około 100-200 zdjęć na płycie CD/DVD, a te rozszerzone od 300 do nawet 1000 zdjęć oraz pozwalają na skorzystanie z prywatnej galerii zabezpieczonej hasłem na stronie fotografa, gdzie umieszczany jest cały reportaż i sesja ślubna. Jest to wygodna forma przekazania fotografii rodzinie, a także znajomym. Często wliczony w koszt jest również album, fotoksiążka lub ozdobne pudełko ze zdjęciami. Pary młode zamawiają czasem także album dla rodziców lub świadków w ramach podziękowania.

album ślubny

autor: Adam, Otwock

 

Sesja zdjęciowa w dniu ślubu, czy w innym terminie?

Najczęściej pary młode decydują się na sesję ślubną w dogodnym dla siebie terminie. Dzięki temu nie tracą cennych chwil z wesela i mogą cały ten poświęcić na zabawę z gośćmi. Plener w innym dniu ma jednak swoje wady, ale i zalety. Przede wszystkim wiąże się z większym kosztem, ponieważ trzeba wybrać droższy pakiet lub dopłacić za dodatkową usługę, czasem aż do 1000 zł. Ponadto oznacza to kolejną wizytę u kosmetyczki i fryzjera, a także konieczność wygospodarowania wolnego dnia. Największą zaletą jest natomiast możliwość zrealizowania dowolnego pomysłu w dowolnym czasie, gdyż nie ma presji oczekujący gości, a sesję można rozpocząć z samego rana, by mieć dużo czasu na fotografowanie. 

sesja zdjęciowa w plenerze

autor: Łukasz, Elbląg

 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Wybierając fotografa warto sprawdzić czy posiada pozwolenie z kurii na fotografowanie w miejscach sakralnych. Niektórzy księża bez takiego dokumentu nie pozwalają na wykonanie reportażu w kościele. Ewentualnie warto uzgodnić z proboszczem parafii, czy bez stosownego dokumentu zezwoli na uwiecznienie ceremonii. Zaoszczędzi to zbędnego stresu i szkoda by było stracić ujęcia z najważniejszego punktu dnia.


Jak już było wcześniej wspomniane, to para młoda decyduje, co chce otrzymać. Fotografowie chcąc spełnić oczekiwania swoich klientów, dlatego są otwarci na propozycje, a nawet starają się zapewnić dodatkowe atrakcje. Niektórzy na przykład ofertą sesje narzeczeńskie, pokazy zdjęć z całego dnia w trakcie oczepin, wydruk fotografii na miejscu jako upominek dla gości. Od niedawna popularne stały się także fotobudki, czyli skrzynki, które dzięki samowyzwalaczowi robią zdjęcia wszystkim chętnym na zabawę. Dodatkowo do dyspozycji są zabawne rekwizyty. Zdjęcia drukowane są niemal natychmiast i stanowią pamiątkę dla weselnych gości. Fotografie w formie cyfrowej również są dostępne. Koszt fotobudki to 500-1000 zł za godzinę jej pracy.

zdjęcia pary młodej z gośćmi

autor: Marina, Warszawa

 

Przykładowe cenniki:

Polecamy również zapoznać się a artykułami: Fotograf ślubny Warszawa - koszty oraz Fotograf ślubny Katowice - koszty.

 

Ślub za granicą?

Częstym dylematem par młodych mieszkających i pracujących za granicą jest to, czy ślub zorganizować na miejscu, czy w swoich rodzinnych stronach. Organizacja ceremonii na odległość jest dużym wyzwaniem, jednak w takich sytuacjach swoją pomoc oferuje rodzina, a także bliscy znajomi. A kto wykona zdjęcia, jeśli ślub organizowany jest za granicą? Jeśli narzeczeni koniecznie chcą mieć polskiego fotografa to istnieją dwie możliwości: sprowadzenie go z Polski lub poszukanie na terenie danego kraju. Wśród ludzi, którzy wyemigrowali do pracy, są także osoby zajmujące się fotografią. Szczególnie w Anglii, Niemczech, Holandii, czy Irlandii znalezienie polskiego fotografa nie powinno być trudne. Szeroki przekrój cen oraz ofert pomaga wyłonić tę najbardziej atrakcyjną. Przykładowo pakiet podstawowy polskiego fotografa działającego na terenie Anglii (3h reportaż ślubny, plener w tym samym dniu oraz 50 wyretuszowanych zdjęć) kosztuje 200 funtów, czyli około 1100 zł. Pakiet rozszerzony (pełny reportaż, plener, 200 wyretuszowanych zdjęć i prywatna galeria internetowa) kosztuje natomiast 800 funtów - około 4200 złotych. Wiele polskich fotografów podejmuje się pracy także poza granicami Polski.

Lista krajów i fotografów, które je obsługują jest dostępna TUTAJ.

 

młoda para siedząca na wybrzeżu

autor: Paweł, Kraków

 

Zdaniem par młodych...

Z rozmów z nowożeńcami wynika, że decydują się oni najczęściej na pakiety pośrednie. Najważniejsze, żeby zawierały:

  • reportaż z błogosławieństwa, ślubu oraz wesela, przynajmniej do godziny 01:00, czyli z oczepinami,  
  • plener w innym dniu,
  • przynajmniej 150-200 zdjęć na płycie CD/DVD oraz umieszczonych w prywatnej galerii na stronie fotograf

Część par młodych dla oszczędności jest w stanie zrezygnować z albumów i wykonać je samodzielnie, inne natomiast rozważają zamówienie albumów także dla rodziców i świadków. Niektóre z nich zdecydowały się na ślub poza sezonem, aby było taniej. Fotografowie oferują wtedy nawet do 30% rabatu lub dodatkowe opcje gratis.

 

Dla bezpieczeństwa trzeba podpisać umowę z fotografem, która zawiera szczegółowe ustalenia. Będzie to gwarancja wywiązania się fotografa z wszystkich postanowień. O tym, jak skonstruowana powinna być umowa można przeczytać w artykule: Umowa z fotografem ślubnym.

infografika - cennik fotografa ślubnego

 

Zdjęcia ślubne:

Warszawa - fotograf ślubny,

Kielce - fotograf ślubny,

Bielsko-Biała - fotograf ślubny,

Gdańsk - fotograf ślubny,

Katowice - fotograf ślubny,

Lublin - fotograf ślubny,

Gdynia - fotograf ślubny,

Łódź - fotograf ślubny,

Poznań - fotograf ślubny,

Rzeszów - fotograf ślubny,

Wrocław - fotograf ślubny,

Toruń - fotograf ślubny,

Zielona Góra - fotograf ślubny,

Bydgoszcz - fotograf ślubny.

 

 

Wasze komentarze (1)

Ocena: 4 / 5 , głosów: 6
  • Roman 2017-12-19, 09:42

    Tak trochę mało precyzyjnie o tym "od czego zależy cena fotografa", ktoś tu chyba nie wziął pod uwagę kosztów, jakie musi ponieść fotograf, które też są wliczone w cenę. ;)

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

‹  lista aktualności
Wykonanie: DigiHex Systems