Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Sesja ślubna w studio fotograficznym

2017-07-21
sesja w studio fotograficznym
Jest chyba najbardziej klasyczną pamiątką ze ślubu znaną jeszcze naszym pradziadkom. Zmieniły się warunki, preferowane pozy, dostępne scenografie i gadżety, ale sesja ślubna studio fotograficznym nadal pozostaje podstawową ofertą w zakresie uwieczniania najpiękniejszych chwil w życiu dwojga ludzi. Dziś, ten rodzaj fotografii konkuruje z sesjami w plenerze, realizacjami materiałów foto i video z drona, jednak nadal cieszy się zainteresowaniem klientów.

Fotografia ślubna studyjna – jak się odbywa?

Aktualnie, standardowa oferta fotografa ślubnego, obejmuje zdjęcia z przygotowań do ślubu, spod i z kościoła lub USC, zdjęcie grupowe wszystkich gości, fotografie z sali weselnej do oczepin oraz, wykonywane w innym dniu, sesje plenerowe lub studyjne. Fotografowie, szczególnie ci z wieloletnim stażem, pracujący w długo obecnych na rynku atelier fotograficznych, nadal chętnie oferują klasyczną fotografię ślubną studyjną.

Nie jest ona tak dynamiczna, jak zdjęcia wykonane w plenerze, ale ma swój niewątpliwy urok i – co najważniejsze – nie jest zależna od warunków atmosferycznych, oświetlenia na zewnątrz, pozwala, więc wytworzyć idealne warunki do skomponowania wymarzonych fotografii. Pozy i scenerie w studio są tradycyjne: portret państwa młodych ze świadkami, para młoda w kilku ujęciach, również w zbliżeniach. Idąc z duchem czasu, fotografia ślubna studyjna dostosowała się do oczekiwań rynku i oferuje chętnym na odrobinę szaleństwa, sesję z użyciem przebrań, peruk, gadżetów jak np. kolorowe okulary.

Sesja jest wcześniej omawiana z państwem młodym, aby, na postawie wywiadu, fotograf mógł lepiej poznać bohaterów sesji i ich zapatrywania na wspólną pracę w studio. Warto podkreślić, że dobra praktyka fotografa zakłada, aby w tym czasie, kiedy będzie wykonywana sesja ślubna, studio zostało zarezerwowane dla pani i pana młodego, by mogli czuć się swobodnie, a fotograf – aby mógł skupić się na robieniu tych jakże ważnych, pamiątkowych ujęć.

Po wykonaniu takiej sesji, zwykle fotograf umawia się z „modelami” telefonicznie po odbiór gotowych już fotografii. Sesja w studio zwykle odbywa się w inny dzień, niż sam dzień ślubu – wiąże się to z dwoma czynnikami. Po pierwsze: w dniu ślubu i wesela państwo młodzi wraz z gośćmi powinni się bawić, a wyjazd na sesję to kilka godzin pracy i… nieobecności na przyjęciu! To także dodatkowy stres, którego państwo młodzi w dniu ślubu i tak zwykle mają sporo.

Zdjęcia rejestrują napięcie i zmęczenie, warto na sesji być wypoczętym i skupić się tylko na niej. Drugi czynnik, to brak czasu na spokojne omówienie wymagań, potrzeb i oczekiwań. W rezultacie, zrobione zdjęcia mogą nie odpowiadać wizji bohaterów dnia.

Fotografia studyjna, czyli odrobina reżyserii

Fotografia studyjna to pozowane zdjęcia portretowe, wyreżyserowane według wcześniej dogranego scenariusza. Duże znaczenie ma tutaj warsztat, gust oraz kreatywności samego fotografa. Ten typ fotografowania młodej pary nie wyklucza jednak odrobiny szaleństwa i improwizacji. Dobry fotograf chętnie przystaje na pomysły młodej pary, jeśli widzi w nich szansę na realizację ciekawego, pięknego materiału fotograficznego, który przekłuje w wartościową pamiątkę dla fotografowanych. Trzeba zaznaczyć, iż fotografia studyjna nie zamyka się do wnętrz studia – coraz częściej zostaje przeniesiona do hoteli, dworków, skansenów czy muzeów, gdzie wspaniała architektura i wystrój tworzą niezapomniany klimat i budują twórczą atmosferę.
Fotografia studyjna zakłada jednak pewną przewidywalność i powtarzalność, pozy, sprawdzone rozwiązania. Nie daje się ograniczać złej pogodzie czy kiepskiemu oświetleniu. Jeśli nie lubicie być zaskakiwani i obserwowani przez przypadkowych przechodniów, pozując w plenerze – ten rodzaj fotografii ślubnej jest właśnie dla was.

Nie oznacza to jednak, że zdjęcia będą się cechowały „sztywnością”, ale na pewno będą tradycyjne, mniej nastawione na nieprzewidywany rozwój wypadków. Fotografia studyjna stawia głównie na sprawdzone i lubiane motywy: pan młody w szelkach, z cygarem i w kapeluszu, pani młoda z parasolką, walizeczką, odsłaniająca podwiązkę, obejmująca męża, pozująca delikatnie i romantycznie… to tylko niektóre ze znanych standardów.

Fotograf ma najczęściej sprawdzone miejsca poza studiem, to również może być ciekawa alternatywa dla nowożeńców i zawsze warto o nią zapytać. Studio z bogatą ofertą zwyczajowo zapewnia kompleksową obsługę każdej z opcji wybranej przez klientów, tak, aby nie stresowali się oni dodatkowymi sprawami do załatwienia we własnym zakresie. Zresztą, wielu profesjonalistów uważa, że bycie fotografem ślubnym to kwintesencja tego zawodu. Łączy w sobie czujność na detal, refleks, skupienie, warsztat dostosowany do różnych warunków – stacjonarnych i mobilnych, wnętrz i plenerów, światła dziennego i doświetlenia.

Przy tym, fotograf musi być i artystą, i fotoreporterem. Wykazywać się dużą dozą empatii, lubić ludzi i pracę z nimi, być dyskretnym i umieć odnaleźć się w każdej, nawet tej nieco intymnej sytuacji. Bo w końcu, ślub i wesele, to najważniejsze momenty w życiu dwojga ludzi, dla których fotograf wykonuje wyjątkową pracę: towarzyszy im, aby zatrzymać te najbardziej ulotne i najpiękniejsze momenty w początkach ich wspólnej drogi.

Sesje ślubne w studio, rozwiązanie na niepogodę?

Pogoda w naszym kraju bywa bardzo kapryśna nawet wiosną i latem. Idealnym rozwiązaniem na niepogodę o każdej porze roku są właśnie sesje ślubne w studio. Tutaj również będzie mniej czynników rozpraszających i atmosfera sprzyjająca relaksowi. Nie każdy lubi być fotografowany i czasem trzeba odpowiednich warunków, aby przełamać tremę, stres i na zdjęciach ukazać całą swoją naturalność.

Kolejne etapy sesji ślubnej w studio to: umówienie się na rozmowę z fotografem, omówienie sesji, spotkanie na sesji ślubnej w studio, z towarzyszeniem świadków, a w razie potrzeby fryzjera i scenografa - wykonanie makijażu i stylizacja włosów trwa ponad godzinę. Następnie, fotograf i „modele” przechodzą do właściwej sesji według wcześniej omówionego pomysłu: sesję rozpoczynają ujęcia próbne, a potem właściwe.

Przerwy i odpoczynek w sesji ślubnej w studio gwarantują zmiany scenografii. Często fotograf tworzy przestrzeń do improwizacji i zwykle to te zdjęcia podobają się klientom najbardziej. Dzięki fotografii cyfrowej, właściwie „od ręki” można przejrzeć zgromadzony podczas sesji materiał do obróbki. Klient dostaje w niedługim czasie możliwość wyboru kadrów – na spotkaniu w studio lub w domu, oglądając udostępnioną mu przez fotografa galerię on-line.

Podsumowując, fotografia studyjna ślubna, poza czasem spędzonym w studio, to pakiet profesjonalnych wykadrowanych i poddanych autorskiej obróbce zdjęć, która powstaje często na skutek współpracy państwa młodych i świadków z fotografem i asystentem, kopia wszystkich zdjęć w formie gotowej do publikacji w Internecie, wywołanie kompletu zdjęć w dowolnym rozmiarze, foto-książka w twardej oprawie, materiały na nośniku typu płyta DC, DVD, pendrive.

Ceny sesji ślubnej w studio

Ceny sesji ślubnej w studio ustalane są indywidualnie – zależy to od ilości ujęć i tego, czy jest to osobna usługa czy może też rozliczana w całym pakiecie realizacji ślubno-weselnej. Ważna jest ilość uczestników sesji, czas jej trwania, ilość odbitek i forma przekazania materiału w formie drukowanej (foto-książka, foto-album, zdjęcia na nośniku, jak np. płyta DVD). Do cen sesji studyjnych często należy doliczyć sam koszt wyjęcia studia lub innego wnętrza, które zaczynają się od 150 złotych.

Koszt zdjęć w studio wzrasta wraz z doświadczeniem fotografów studia, ich popularnością na rynku, lokalizacją (mała miejscowość – duże miasto). Czynników jest wiele, jak choćby wspomniana usługa wizażystki, (która dokonuje metamorfozy Państwa młodych wedle życzenia), scenografa (stworzy w studio balkon Romea i Julii albo hawajską plażę), podczas sesji, fotograf zmienia klimat zdjęć za pomocą oświetlenia czy kostiumów „modeli”. Taka różnorodność generuje dodatkowe koszty, ale na pewno, pozostawi niezapomniany efekt, w postaci fantastycznych ujęć.

Często zdarza się, że w dniu sesji, młoda para (jeśli nie wykupywała sesji fotograficznej studyjnej w szerszym pakiecie) reguluje zaliczkę oraz opłaca usługi wizażystki i fryzjera. Resztę należności, młodzi regulują odbierając zdjęcia ze studia. Zwykle fotograf proponuje pakiety fotografii ślubnej w studio lub wycenia ją indywidualnie. Czas sesji najczęściej zamyka się w przedziale 3-5 godzin, a ceny zwykle wahają się od 400 do 800 zotych. W pakietach: przygotowania – zdjęcia w kościele lub USC – mini plener – zdjęcia z wesela do oczepin - sesja studyjna, komplet usług można zamówić już za 2 tyś złotych.

Studio na sesję ślubną – jak wybrać?

Fotografia studyjna, jak twierdzą znawcy tematu, to jeden z trudniejszych gatunków fotografii. Wymaga bardzo dobrego warsztatu, kunsztu i wyobraźni iście z planu filmowego. Dlatego też, warto poświęcić dłuższą chwilę, przeglądając oferty fotografów. Studio na sesję ślubną najlepiej wybrać z polecenia – pytając znajomych, którzy niedawno brali ślub, przeglądając fora ślubne, odwiedzając targi o tematyce ślubno-weselnej.

Warto również wchodzić na strony internetowe oraz przeglądać portfolia fotografów w mediach społecznościowych, między innymi na Facebooku oraz Instagramie. Tam, oprócz samych realizacji, zobaczymy, jak oceniają je sami nowożeńcy, goście i internauci. Niemal każde studio, oferujące usługi fotografowania i video relacji ze ślubu oraz wesela, ma w swojej ofercie ujęcia w swoim studio lub w lokalizacji wybranej przez państwa młodych. Istotne jest także, czy studio oferuje kompleksowe usługi, tj. dodatkowe usługi wizażystki i fryzjera, dostęp do wypożyczalni kostiumów, możliwość relokacji do ciekawszego wnętrza, jeśli „modelom” nie będą odpowiadały wnętrza studyjne.

Nie bez znaczenia jest sam sprzęt, na którym pracuje fotograf i jego marka. Doświadczenie specjalisty, jego empatia i otwarte nastawienie jest tutaj na wagę złota. O wyjątkowych sesjach ślubnych przeczytasz na stronie więcej na stronie fotograf-wesele.pl

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems