Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Planujemy wesele: jak skutecznie szukać fotografa przez Internet?

2018-04-11
fotograf_slubny
Od przybytku głowa nie boli, ale ilość ofert może stać się zarówno atutem, jak i problemem. Jako para młoda macie na głowie wiele obowiązków, a każda kolejna decyzja wydaje się coraz bardziej męcząca. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o tak ważną sprawę, jak wybór fotografa ślubnego. Co możemy zrobić, aby mieć możliwość wyboru i równocześnie nie zwariować? Gdzie szukać i na co zwracać uwagę?

Planujemy wesele – co ze zdjęciami ślubnymi?

Sposobów na poszukiwanie fotografa ślubnego jest wiele. Wpisując w wyszukiwarkę internetową „fotograf ślubny + miejscowość” wyskoczy nam wiele ofert. Mimo to, zapewne sprawdzimy zapewne pierwszych kilka propozycji, a potem poczujemy się znużeni. Trzeba także brać pod uwagę, że nie do końca ma znaczenie z której części Polski jest fotograf ślubny – najważniejsze, aby podobało nam się jego portfolio. Fotograf zaangażowany w swoją pracę z wielką przyjemnością zdecyduje się nawet na sesję zdjęciową za granicą.

 

 

Post udostępniony przez Matthew Sowa Photography (@matthew_sowa_photography)

 

O wiele łatwiejszym sposobem na poszukiwanie są serwisy internetowe, które w jednym miejscu zbierają wiele ofert. Już pierwszy rzut oka pozwala wyłowić te fotografie, które wydają nam się ciekawe. Tak jest w przypadku fotograf-wesele.com. Zwróćcie uwagę na różnorodność zdjęć okładkowych. Od razu widać styl artysty, jego podejście do temat, wrażliwość, a nawet sposób obrabiania zdjęć.

Ogromnym ułatwieniem będzie forma kontaktu. Zazwyczaj przeglądając strony znalezione w przeglądarce internetowej trzeba poszukać cennika, adresu, telefonu. To pożeracz czasu, a uwierzcie nam – planowanie wesela to długa droga, więc im więcej go oszczędzicie, tym lepiej. Wchodząc na profil fotografa ślubnego poprzez serwis, od razu zobaczycie, jaki jest koszt sesji i będziecie mogli zadać pytanie poprzez formularz kontaktowy. Poniżej znajdziecie jego portfolio – wszystko w jednym miejscu. Oczywiście wcześniej ustawcie odpowiedni filtr na wasze miasto lub region.

Fotograf i kamerzysta na wesele

Kamerzysta i fotograf to dwie różne, choć często te dwie usługi występują razem. Artyści lubią łączyć obydwie umiejętności, oferując klientom pełen pakiet. Wideofilmowanie to sztuka, która bardzo się rozwinęła i tu również natkniecie się na ogromny wybór. Znów polecamy poszukiwanie przez serwis, który zbiera wielu kamerzystów jednym miejscu. Przeglądając filmy-wesele.pl zwracajcie uwagę na bogate portfolio i, na ile to możliwe, przejrzyjcie jak największą ilość realizacji. Co przykuje waszą uwagę? Sposób opowiadania historii? Ujęcia? Muzyka? Kreatywne podejście do tematu? To od was zależy, czy wybierzecie kamerzystę bez względu na cenę, mają wzgląd jedynie na jakość. Ceny wideofilmowania zaczynają się już od 1300 zł. 

Ile kosztuje fotograf na wesele?

Dobry fotograf ślubny może policzyć za swoją pracę od 1000 zł do nawet 4000 zł (choć nie jest to górna granica), w zależności od regionu w którym pracuje, ilości sprzętu, bogatej oferty. Najwięcej ofert znajdziecie w przedziale 1500 – 2500 zł. Czy to dużo? Jeśli pomyślicie o nakładzie pracy, uznacie, że wręcz przeciwnie. Fotograf ślubny musi być zapatrzony w najlepszy, bardzo kosztowny sprzęt, który wymaga również serwisowania. Na wasze wesele oraz sesję poświęca cały dzień, a czasem nawet weekend. Później przychodzi czas na długie godziny, poświęcone na selekcję materiału (nawet kilka tysięcy zdjęć do przejrzenia!), wybranie najlepszych ujęć i czasochłonna obróbkę. Całość to kilka dni wytężonej, a równocześnie bardzo kreatywnej i wymagającej pracy. Efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania, choć czasem na zdjęcia trzeba czekać nawet kilka miesięcy. 

 

 

Post udostępniony przez Peter van der Lingen (@petervanderlingen)

 

Fotografia ślubna, czyli wielka sztuka

Nie myślcie, że fotograf ślubny to jedynie rzemieślnik. Na całym świecie zdjęcia ślubne są doceniane i nagradzane, a najlepsi fotografowie ślubni są rozchwytywani, wydają swoje albumy i otwierają wystawy.  Wy, jako para młoda, stajecie się modelami, którzy biorą udział w artystycznym projekcie. Efekt? Wyjątkowe zdjęcia, które z czasem staną się nie tylko pamiątką, ale przede wszystkim, nie przesadzając zbytnio, dziełem sztuki.

 

 

Post udostępniony przez Matthew Sowa Photography (@matthew_sowa_photography)

 

O tym, czy fotografia ślubna jest sztuką czy jedynie zatrzymaniem chwili decyduje wiele detali. Przede wszystkim: czujne oko fotografa, wyłapanie wszystkich ważnych gestów, min, kadrów. To także rzadka umiejętność budowania kilku planów na jednym zdjęciu, opowiadania historii, wzruszania swoim przekazem nie tylko osób, które znają parę młodą, ale nawet obcych obserwatorów.

Spójrzcie na zdjęcie poniżej. To przykład wykorzystania kilku planów równocześnie i dowód, że fotograf to artysta. Na pierwszym planie widać włosy (a więc sugeruje się nam, że to jedna z uczestniczek wesela robi zdjęcie), na drugim malującą się dziewczynę, na trzecim kolejną kobietę wykonującą makijaż, na czwartym, odbitym w lustrze, zauważymy fryzjerkę… A do tego wszystkiego jest jeszcze butelka szampana, symbolizująca imprezę i dobry nastrój, chociaż zdjęcie jest czarno-białe. Genialne, prawda?

 

 

Post udostępniony przez Nikola Smernic (@nikolasmernicphotos)

 

Planując wesele warto od razu wybrać fotografa ślubnego, uwzglęniając go w budżecie. Nie zawsze warto oszczędzać, bo wszystko przeminie, a zdjęcia pozostaną. Do poszukiwań zabierzcie się jak najwcześniej. Przejrzyjcie uważnie oferty, dajcie sobie czas na przekonanie się, czy to „czujecie”, a przede wszystkim – umówicie się na sesję próbną. To pozwoli nie tylko sprawdzić umiejętności fotografa, ale także nawiązać z nim relację, która później pomoże się wam wyluzować przed obiektywem.

 

Post udostępniony przez Nikola Smernic (@nikolasmernicphotos)

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 5 / 5 , głosów: 5
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems