Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Fotograf ślubny z dronem?

2017-08-07
dron na weselu
Filmowanie ślubu i wesela z powietrza to prawdziwy hit 2016 i 2017 roku! Drona coraz częściej zamawiają nie tylko przyszli małżonkowie, ale także goście weselni, którzy w ten oryginalny sposób, chcą zaskoczyć państwa młodych i sprawić im nietuzinkową pamiątkę.

Filmowanie z lotu ptaka daje o wiele szersze, inne możliwości, niż znane nam dotychczas reportaże video z ceremonii zaślubin czy przyjęcia weselnego. Oznacza to koniec statycznych, monotonnych, wielogodzinnych ujęć z imprez weselnych. Przede wszystkim, można zrobić wyjątkowe zdjęcie z powietrza wszystkich zgromadzonych gości, wiwatujących na cześć młodej pary podczas składania życzeń albo ukazać w pełnej krasie przejazd weselnego korowodu do sali weselnej.

Sporą atrakcję stanowi wyposażenie drona w podgląd na żywo, co umożliwia uczestnikom wesela oglądanie siebie i filmowanego materiału na specjalnie przygotowanym i umieszczonym w tym celu na sali, telebimie. Popularne stają się także ujęcia lotnicze przed kościołem lub urzędem stanu cywilnego, pod hotelem, restauracją, salą weselną. Hitem jest, kręcona z powietrza, plenerowa sesja ślubna z tłem muzycznym.

Ekipa drona na weselu/ślubie odpowiada często również za napisy w filmie, jego montaż i postprodukcję, a także za dojazd i przemieszczanie się już na miejscu realizacji. Na życzenie klientów dostarcza zarejestrowany materiał na pendrivie, płycie DVD lub w innej formie. Połączenie tradycyjnie nakręconego filmu z ujęciami wykonanymi dronem to będzie stanowić oryginalną pamiątkę.

Dron na weselu a koszty

Firmy zwykle proponują profesjonalny, zmontowany  i  gotowy do odtworzenia materiał video albo czyste, surowe nagranie do dalszej obróbki i montażu przez inną firmę. Jeśli para młoda uzna, że na ich weselu dron przyda się tylko do kilku ujęć na zewnątrz, nie będzie potrzeby, aby wynajmować go na długo. Chyba, że zechce zrealizować dłuższy materiał ze ślubu lub wesela w plenerze, szczególnie, gdy jest to wyjątkowo malownicze miejsca, jak zamek, hotel usytuowany nad morzem lub jeziorem, czyli, natura i architektura, które warto pokazać z góry.

Z reguły, usługa filmowania dronem jest tańsza, gdy jest zamawiana w pakiecie różnych innych usług danego fotografa-kamerzysty. Koszty wynajęcia drona na wesele i ślub są rozmaite, zależnie od doświadczenia i port folio danej firmy, czasu i ilości zdjęć czy filmu. Dron na weselu i ślubie jako ostatni krzyk mody, jest dostępny zwykle za ok. 1500 zł za godzinę (sesje wahają się w przedziałach od 400 zł o 3000 tyś.).

Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od zlecenia i firmy mającej drona w swojej ofercie. Ta, nierzadko wycenia każdy projekt indywidualnie, doradzając, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla zamawiających. Orientacyjnie, można dodać, że sesja zdjęciowa jednego miejsca lub wydarzenia kosztuje od 600 zł netto wzwyż, a ujęcia video jednego miejsca lub wydarzenia – uszczupli naszą kieszeń o przynamniej 800 zł netto.

Zawsze droższe będą realizacje nietuzinkowe, w które wykonawca musi włożyć więcej pracy (koncepcja, research, planowanie i wykonanie projektu). Cenę finalną kształtują zasadniczo: długość sesji zdjęciowej albo filmowej (liczba godzin, liczba dni), liczba wylotów dziennie, liczba odwiedzanych lokalizacji, a w końcu, typ zastosowanego drona. Firmy posługują się rozmaitym sprzętem do wykonywania zdjęc i filmów lotniczych, np. hexacopter z lustrzanką lub bezlusterkowcem, DJI Inspire 1 PRO i in.).

Jeszcze kilka słów o „ślubnych” dronach

Klienci mają aktualnie do wyboru kilka dronów na wesele/ślub. Często cena całej usługi uzależniona jest głównie od typu sprzętu i wymagań produkcyjnych. Liczą się też warunki realizacji i czas konieczny na jej zamknięcie. Wśród najbardziej popularnych sprzętów, które firmy proponują młodym parom do uświetnienia wesela i ślubu są: 

1. QUADROCOPTER – Cinema T-Motor mini. Najmniejszy, najtańszy, oparty na czterech silnikach napędowych. Wyposażony w popularną kamerkę sportową GoPRO Black 4 z 2-osiowym, żyroskopowym stabilizatorem ujęć opartym na sterowniku AlexMos. Oferuje pełny podgląd nagrywanego obrazu, może być obsługiwany przez tylko jedną osobę. Ten specjalista od szybkich ujęć dotrze do najbardziej ciasnego miejsca. Obraz ma efekt „rybiego oka”.
2. QUADROCOPTER II – DJI Phantom IV. Mały dron również oparty na budowie czterosilnikowej z 3-osiową stabilizacją żyroskopową. Rejestracja obrazu w maksymalnej jakości 4K zapisuje się z prędkością maksymalną 25fsp i w rozdzielczości 12,2 miliona pikseli.
3. QUADROCOPTER III –  DJI Inspire  –  Czterosilnikowy dron o zaawansowanym wydaniu. Wymaga obsługi dwuosobowej, zapewniając bezpieczną rejestrację obrazu w warunkach trudnych dla pracy tylko jednego operatora.  Maksymalna rozdzielczość zdjęcia to12.7mln px, a realizacja materiału wideo w maksymalnej jakości 4K z prędkością 25fsp/sec.
4. HEXACOPTER – Cinema T-Motor. Dron sześciosilnikowy o stabilnej konstrukcji, przeznaczonej do noszenia cięższych kamer i aparatów. Może realizować materiał w rozdzielczościach wyższych, niż poprzednicy. Posiada żyroskopowy stabilizator ujęć (trzy osie), może być obsługiwany przez jednego, jak i przez dwóch operatorów, kiedy zachodzi taka konieczność. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia 16,2mln px. do 20,2 mln px. Matryca APS-C.

W realizacji produkcji filmowych, ekipy używają, oprócz dronów, także sprzętów pomocniczych: samochodów terenowych, czy łodzi motorowych.

Jak wykonuje się zdjęcia i filmy dronem?

Filmowanie dronem na weselu i ślubie nie odbywa się „samo” – praca urządzenia zwykle wymaga obsługi przez dwuosobowy zespół. Należą do niego: licencjonowany operator drona – pilot oraz operator kamery, zajmujący się kadrowaniem. Najczęściej, do filmowania z powietrza na ślubach i weselach, wykorzystuje się mały, bezzałogowy helikopter, wyposażony w system stabilizacji obrazu, GPS, automatyczny powrót do miejsca startu, automatyczne lądowanie, kamerę Full HD.

Warto zaznaczyć, że helikoptery wykorzystywane przez profesjonalne firmy zajmujące się zawodowo filmowaniem ważnych wydarzeń i uroczystości różnią się między sobą rozmaitymi parametrami, wśród nich - wielkością, wagą oraz mocą. Porównując jedne z najpopularniejszych w tej dziedzinie modeli – Hexacopterów i Quadrocopterów – te pierwsze mają większą moc oraz rozmiary, z kolei, te drugie cechuje lekkość i łatwość w obsłudze.

Ale, aby film był rzeczywiście udany i stanowił piękną pamiątkę na całe dalsze wspólne życie młodej pary, potrzebny jest przede wszystkim dobry kamerzysta, panujący nad latającym i jednocześnie, utrwalającym wybrane obrazy urządzeniem. Taki „weselny” dron może porusza się z prędkością do 100 kilometrów na godzinę. Prędkość ruchu kamery, a także wysokość bezzałogowca (helikopter wznosi się na wysokość nawet 300 metrów (niektóre modele polecą nawet jeszcze wyżej), Dron jest w stanie zniżyć lot do poziomu głów Państwa Młodych - najczęściej wykorzystywaną, optymalną wysokością, jest 50 m nad ziemią) wymaga zaawansowanego w sztuce, doświadczonego specjalisty.

Helikopter z kamerą w ciekawy sposób pokaże zarówno ujęcia dynamiczne, jak i spokojne, romantyczne, wzruszające. Film z powietrza może stanowić pełne, niezależne dzieło, jednak najczęściej łączy się filmowanie z lotu ptaka z wideo bardziej tradycyjnym – wówczas wynajęta przez nas firma wplecie podczas montażu w całość filmu ślubnego ujęcia z helikoptera.

Dron na ślubie – jakie korzyści?

Nowinka na rynku ślubnym, jaką jest na pewno filmowanie dronem wesela i ślubu przede wszystkim urozmaica tradycyjny film weselny – nadaje mu nowoczesności, dynamiki, dotychczas niespotykanych ujęć. Tym samym, tworzy niebanalna pamiątkę dla pary młodej i jednocześnie, jest zaskakującą, przyjemną pamiątką dla gości weselnych. Warto podkreślić, że dron wykona materiał, unosząc się na wysokość nawet 300 metrów nad ziemią.

Pozwoli to na szerokie ujęcia dużych powierzchni i sporej grupy ludzi naraz (w ten sposób, pokazać można kondukt ślubny w drodze do kościoła czy do sali, w której odbywa się przyjęcie weselne, możliwe też staje się pokazanie pełnego pleneru, tj. przyrody i architektury, które otaczają kościół, urząd stanu cywilnego lub hotel, restaurację, dom weselny albo, gdzie para młoda miała sesję fotograficzną).

Urządzenie jest również w stanie zniżyć lot do… poziomu głów młodej pary, rejestrując ciekawe i efektowne zbliżenia pełne emocji w najważniejszych chwilach. Bardzo istotne jest, że latające drony nie robią hałasu, nie będą, więc przeszkadzały przed kościołem czy urzędem lub podczas przejazdu do sali weselnej.

Do plusów videofilmowania i fotografowania z rodna można dodać i fakt, że dron nie wznieca kurzu, a jego szybkie i ciche działanie nad bohaterami dnia i gośćmi sprawia, iż ten bezzałogowy statek powietrzny bywa bardziej dyskretny i sprawny w działaniu, niż klasyczny kamerzysta.

Jak szukać drona na wesele?

Film z lotu ptaka, realizowany dronem na weselu/ślubie, to z całą pewnością niebanalny sposób, aby utrwalić najpiękniejsze momenty w życiu. Ujęcie z powietrza stworzą niezwykłe kadry, dając nowe spojrzenie na tę piękną uroczystość. Zainteresowała Cię oferta na filmowanie ślubu dronem? Na coraz większej ilości stron internetowych, młodzi i goście znajdą port folio i referencje wciąż przybywających wykonawców oraz klientów.

Warto posiłkować się opiniami i poleceniami tych, którzy już z usługi drona na weselu i ślubie korzystali. Pozwoli to wybrać wysoką jakość videofilmowania w przystępnych cenach i zapewnić sobie trafioną realizację, po którą, z pewnością, nie tylko para młoda, jeszcze nie raz chętnie sięgnie w przyszłości. Chciałoby się powiedzieć za wieszczem: „Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga!”. W tym przypadku, oznacza to niepowtarzalność ujęć, jakie oferuje ostatni krzyk weselnej mody – fotografia i videofilmowanie dronem wesela i ślubu!

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems