Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
Powrót

Polterabend

Kategoria: Ślub i wesele

Polterabend – zwyczaj ślubny, praktykowany głównie na Pomorzu oraz w Wielkopolsce zarówno na wsiach jak i w dużych miastach. Wywodzi się on z ze zwyczaju niemieckiego o tej samej nazwie (polter – hałas, abend – wieczór).

Zgonie z tym zwyczajem w piątek wieczorem, w przeddzień ślubu, przed domem panny młodej zbierają się goście. Są to zazwyczaj przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, a także osoby nie zaproszone na wesele. Goście tłuką butelki, naczynia szklane i fajansowe przed drzwiami wejściowymi, na progu lub też na przygotowanym w tym celu kamieniu. Panna młoda sprząta kawałki szkła, natomiast pan młody przybyłych gości częstuje wódką. Do alkoholu podaje się przekąski, ciasta, napoje, często rozstawia się także szwedzki stół. Przyszłym małżonkom składane są życzenia, czasami grana jest muzyka.

Duża liczba gości i potłuczonego szkła ma zapewnić przyszłemu małżeństwu szczęście, natomiast hałas ma za zadanie odpędzić złe duchy.

W okolicach Opola zwyczaj ten przybiera także czasami formę fałszywego ślubu (tzw. fałszywe wesele). Przed dom panny młodej przybywa korowód weselników wraz z udawaną parą młodą oraz fałszywym księdzem. Korowód wśród śmiechów i żartów organizuje ceremonię ślubną, składając życzenia prawdziwej młodej parze.


Zobacz inne hasła z kategorii: Ślub i wesele
- Akt małżeństwa
- Egzogamia
- Endogamia
- Intercyza
- Lokalizacja małżeństwa
- Małżeństwo
- Małżeństwo aranżowane
- Małżeństwo za namową rodziny
- Mezalians
- Miesiąc miodowy
- Nowożeńcy
- Nupturient
- Obrączka ślubna
- Oczepiny
- Pierścionek zaręczynowy
- Posag
- Przesąd
- Przeszkody małżeńskie
- Przysięga małżeńska
- Rozpleciny
- Suknia ślubna
- Swaćba
- Swat
- Ślub
- Ślub konkordatowy
- Wesele wesel
- Wiano
- Wieczór panieński
- Wymuszone małżeństwo
- Zapowiedzi
- Zaręczyny
- Zasada trwałości
- Zastawianie
- Związek cywilny
Wykonanie: DigiHex Systems