Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:
Powrót

Oczepiny

Kategoria: Ślub i wesele

Oczepiny – dawny obrzęd weselny znany przez większość słowiańskich ludów, w trakcie którego panna młoda zmieniała stan panieński na zamężny. Nazwa tego obrzędu pochodzi od czepca tj nakrycia głowy noszonego przez mężatki zamiast panieńskiego wianka.

Tradycyjne oczepiny odbywały się o północy. Pannę młodą przeprowadzano do bocznej izby w której zdejmowano jej wianek, ścinano warkocz, a zamężne kobiety zakładały jej czepiec. Misternie haftowany weselny czepiec z białego płótna, był najczęściej podarunkiem od matki chrzestnej. Naznaczony znakiem krzyża, umieszczony na głowie czepiec stawał się atrybutem małżeństwa.

Oczepinom towarzyszyło wiele zwyczajów. Zgodnie z jednym z nich panna młoda zrzucała i udawała, że depcze czepek, drużbowie wkładali jej na głowę męski kapelusz czy uciekała przed mężatkami próbującymi ją oczepić. Przed oczepinami „broniła” się sama lub pomagali jej w tym żonaci mężczyźni.

Współcześnie oczepiny wyglądają trochę inaczej. Również odbywają się koło północy, a towarzyszą im różne zabawy. Przykładem może być rzucanie welonem przez pannę młodą i muszką przez pana młodego.


Zobacz inne hasła z kategorii: Ślub i wesele
- Akt małżeństwa
- Egzogamia
- Endogamia
- Intercyza
- Lokalizacja małżeństwa
- Małżeństwo
- Małżeństwo aranżowane
- Małżeństwo za namową rodziny
- Mezalians
- Miesiąc miodowy
- Nowożeńcy
- Nupturient
- Obrączka ślubna
- Pierścionek zaręczynowy
- Polterabend
- Posag
- Przesąd
- Przeszkody małżeńskie
- Przysięga małżeńska
- Rozpleciny
- Suknia ślubna
- Swaćba
- Swat
- Ślub
- Ślub konkordatowy
- Wesele wesel
- Wiano
- Wieczór panieński
- Wymuszone małżeństwo
- Zapowiedzi
- Zaręczyny
- Zasada trwałości
- Zastawianie
- Związek cywilny
Wykonanie: DigiHex Systems