Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Jakie uprawnienia na drona powinien mieć fotograf weselny?

2021-04-29
Fotografia ślubna z drona to fantastyczny sposób na udokumentowanie wyjątkowych chwil ceremonii i wesela. Dzięki nietypowym kątom istnieje możliwość robienia kreatywnych i emocjonalnych zdjęć. Przy czym fotograf weselny obsługujący ten sprzęt, musi posiadać konkretne uprawnienia. Aby się z nimi zapoznać, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu!

Niezależnie od doświadczenia fotografa, nie będzie on certyfikowanym pilotem drona, bez wcześniejszego ukończenia szkoleń. Niektórym parom ślubnym nie przeszkadza zatrudnianie amatorów. Jest to jednak zły pomysł, ponieważ wiąże się z dużym ryzykiem bezpieczeństwa.

Wymagania

Wykorzystywanie drona na weselu jest możliwe dla osób po ukończonym kursie i posiadających uprawnienia Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Mowa tu o bezpłatnym kursie online dla dronów o wadze nieprzekraczającej 900 g. Tyczy się klas C0 i C1. Jeśli dron będzie ważył więcej, uczestnik będzie zobligowany do wzięcia udziału w szkoleniu VLOS lub BVLOS. Warto przy tym skorzystać z pomocy profesjonalistów jak Ośrodek Kształcenia Lotniczego Airborn.

W przeważającej większości przypadków, można ograniczyć się do VLOS. Gdy wynik egzaminu będzie pozytywny, otrzymuje się niezbędne uprawnienia do korzystania z drona w kategorii otwartej. W jej ramach obowiązują loty modelami, nie ważącymi więcej niż 25 kg, a będącymi w stanie wznieść się na 120 m. Powszechnie uważa się, że to szkolenie jest minimalnym wymogiem, potrzebnym do prowadzenia działalności o charakterze zarobkowym, bazującym na użytkowaniu statku. Nauka stanowi połączenie wykładów z częścią praktyczną.

BVLOS przygotowuje użytkownika do latania dronem poza zasięgiem jego wzroku. Proces sterowania i nawigowania dzieje się za pośrednictwem kamery, którą wcześniej zamontowano na dronie. Ten wariant szkolenia udostępnia loty kategorii szczególnej, które zakładają udział osób postronnych, niemniej konieczne będzie też zdobycie zgody od konkretnego organu.

Jest to potrzebne w sytuacji, gdy Kościół znajduje się niedaleko lotniska, placówki wojskowej, parku narodowego, czy obiektu zamkniętego. Można je zweryfikować za pomocą mapy strefy powietrznej.

Pozostałe wymagania dla operatora drona na weselu obejmują spełnienie wszelkich kryteriów bezpieczeństwa, rozumianych jako posiadanie ważnych badań lekarskich, czy ubezpieczenia OC. Przyda się również wiedza dotycząca uzyskiwania wyżej wspomnianej zgody na lot.

Kwestia dronów i ochrony wizerunku

W trakcie uroczystości ślubnej i wesela naturalne jest, że w trakcie lotu dronem operator podczas wykonywania zdjęć uchwyci ludzi, którzy znaleźli się na nich przez przypadek. Pewne wątpliwości wywołuje przez to kwestia tego, czy konieczne jest proszenie o możliwość wykorzystania wizerunku każdego gościa weselnego.

Tylko widoczny wizerunek podlega regulacjom i ochronie prawnej. Warto pamiętać, że możliwość jego rozpoznania nie powinna być obarczona żadnymi trudnościami. Innymi słowy, zdjęcie wykonane z dużej odległości najpewniej nie wywoła żadnych problemów.

Podsumowanie

Możliwość robienia zdjęć dronem przez fotografa weselnego to kolejne narzędzie do lepszego udokumentowania tego wyjątkowego dnia. Przy tym musi on zdawać sobie sprawę z obowiązków zdobycia konkretnych uprawnień w tym celu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems