Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Jakie są właściwości kolagenu i dlaczego jest on ważny?

2021-05-20
Przeglądając ofertę kremów przeciwzmarszczkowych do cery dojrzałej, można zauważyć, że ich częstym składnikiem jest kolagen. To główne białko budulcowe naszej skóry, które odpowiada za jej jędrność i gładkość. Niestety wraz z wiekiem jego ilość w skórze znacznie się zmniejsza. Czasem, w którym jest to najbardziej zauważalne, jest menopauza i okres menopauzalny. To właśnie wtedy szczególnie powinnyśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację naszej skóry. Sprawdź, w jaki sposób może pomóc w tej sytuacji kolagen.

 

 

Kolagen – to warto wiedzieć

Kolagen to główny budulec organizmów zwierzęcych, w tym ludzkiego. To główne białko tkanki łącznej, składające się z łańcuchów aminokwasów (m.in. glicyny, proliny i hydroksyproliny), które stanowi aż 30% ludzkiego białka. Swoją nazwę kolagen zawdzięcza greckiemu słowu „kolla”, które oznacza klej. Nazwa ta wiąże się z funkcją kolagenu w organizmie, a mianowicie tym, że jako naturalne spoiwo skleja on komórki skóry, kości i chrząstek.

 

Właściwości kolagenu

Podstawową funkcją, jaką spełnia kolagen w organizmie, jest zapewnienie wytrzymałości mechanicznej tkanki. Nie tylko wypełnia on przestrzeń między komórkami, ale jednocześnie dba o jej sprężystość, twardość, elastyczność i sztywność. Oprócz tego kolagen bierze udział w krzepnięciu krwi, wiąże wodę w tkankach, bierze udział w procesach regeneracyjnych, takich jak zrastanie się kości po złamaniach, gojenie ran czy tworzenie blizn.

 

Oprócz tego odpowiednia ilość kolagenu w tkankach sprawia, że nasza skóra jest gładka, jędrna i dobrze napięta, naczynia krwionośne pozostają elastyczne, dzięki czemu nasze krążenie jest prawidłowe, a stawy pracują bez większych dolegliwości bólowych. Oprócz tego zmniejsza aktywność enzymów, które odpowiadają za ból oraz stany zapalne.

 

Wpływ kolagenu na skórę

Skóra właściwa nawet w 85% składa się z kolagenu i to dzięki niemu pozostaje jędrna i sprężysta. Niestety już około 25. roku życia jego ilość w skórze ulega znacznemu zmniejszeniu. Wiek ten stanowi początek jej fizjologicznego starzenia, choć jego oznaki mogą jeszcze nie być widoczne gołym okiem. Znaczny wpływ na ubytek kolagenu mają czynniki zewnętrzne, jak zanieczyszczenia czy promieniowanie ultrafioletowe. Okresem, w którym utrata kolagenu staje się najbardziej zauważalna, jest menopauza.

 

Menopauza a utrata kolagenu

Menopauza, znana także jako klimakterium lub przekwitanie, to czas w życiu kobiety, w którym dochodzi do trwałego ustania cyklów miesiączkowych i tym samym zakończenia możliwości rozrodczych. To naturalny proces fizjologiczny, którego nie da się powstrzymać, i w którym pod wpływem spadku stężenia hormonów dochodzi do zmian w organizmie kobiety. Menopauzie towarzyszy szereg objawów, a jednym z nich jest znaczna utrata jędrności skóry.

 

W czasie menopauzy znacznie obniża się poziom estrogenu i progesteronu. Można wtedy zaobserwować znacznie większą suchość skóry, jak i atrofię oraz wiotczenie tkanek. Wiąże się to z bezpośrednią utratą kolagenu – szacuje się, że w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy jego ilość w skórze zmniejsza się nawet o 30%.

 

Ubytek kolagenu w czasie menopauzy sprawia, że:

  • skóra staje się wiotka, pozbawiona jędrności, pogłębiają się widoczne na niej zmarszczki i bruzdy;
  • cera przyjmuje ziemisty, szary koloryt, zaczyna brakować jej blasku;
  • pory skóry stają się wyraźnie rozszerzone;
  • skóra staje się wyraźnie szorstka i sucha;
  • ze względu na uszkodzenie bariery hydrolipidowej nasila się wrażliwość i reaktywność skóry.

 

Dla kogo przeznaczony jest kolagen?

Menopauza to bez wątpienia czas, w którym warto wzbogacić swoją pielęgnację o kosmetyki, które w swoim składzie posiadają kolagen. Oprócz tego kosmetyki z tym składnikiem są szczególnie polecane skórze:

  • bardzo przesuszonej, odwodnionej;
  • cienkiej i naczyniowej;
  • zniszczonej działaniem promieni słonecznych;
  • często narażonej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych;
  • wrażliwej i podatnej na podrażnienia (także alergicznej);
  • posiadającej wyraźne blizny (np. potrądzikowe) i stany pozapalne;
  • z widocznymi oznakami starzenia się.

 

Kolagen znajdziesz zarówno w kremach przeciwzmarszczkowych, jak i maskach kolagenowych, które przynoszą skórze bardzo szybki efekt ukojenia.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems