Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Fotograf ślubny Katowice - koszty

2015-02-24
Jedną z najważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć w trakcie przygotowań do ślubu jest wybór odpowiedniego fotografa, który uwieczni ten wyjątkowy dzień. Najczęściej wybór podyktowany jest przystępną ceną oraz estetyką portfolio odpowiadającą przyszłym małżonkom. Koszta mogą się jednak znacznie różnić w zależności od miasta, zawartości pakietu oraz doświadczenia. Jak w takim przypadku porównać poszczególne oferty i wybrać tą najlepszą?

Aby ułatwić sobie to zadanie, zachęcamy do przejrzenia listy dostępnych fotografów w naszym serwisie: fotograf-wesele.pl. Umożliwia on wyszukiwanie ofert według preferowanej lokalizacji oraz ceny. Kolejnym plusem jest przejrzysta lista usługodawców, zawsze pod imieniem znajduje się miejscowość, cena, liczba poleceń, kilka przykładowych prac z portfolio oraz krótki opis. Pozwala to na wykonanie wstępnej selekcji bez konieczności wchodzenia na każdy profil z osobna. Ponadto portal posiada wiele innych udogodnień, między innymi terminarz, a także ujednolicony wygląd stron, gdyż usługodawca ma obowiązek wypełnić wszystkie pola. 

dostępne fukncje w serwisie fotograf-wesele.pl

Dostępne funkcje serwisu na przykładzie bazy fotografów ślubnych z Katowic.  

 

Od czego zależy cena fotografa ślubnego z Katowic?

Koszt fotografa ślubnego zależy głównie od jego doświadczenia oraz klasy posiadanego sprzętu. Cena rośnie wraz z liczbą wykonanych zleceń, a także profesjonalnym i różnorodnym sprzętem w torbie.  Przekłada się to na lepszą jakość oferowanej usługi. Warto jednak przejrzeć oferty osób początkujących w branży ślubnej, ponieważ mogą wykonywać równie ciekawe fotografie jak profesjonaliści, ale w przystępniejszej cenie. W dalszej kolejności na koszty wpływa lokalizacja oraz zawartość pakietu. Duża liczba zdjęć, praca od godzin porannych do północy, album, czy fotobudka wiążą się z dodatkowymi opłatami. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Cennik fotografa ślubnego - co jest ważne?

Katowice - para młoda za szybą

autor: Dominika, Katowice

 

Jakie koszta ponosi fotograf?

Analizując cennik zdjęć ślubnych, należy pamiętać, że fotograf ponosi również wiele kosztów, które następnie musi odliczyć od otrzymanej kwoty za wykonanie usługi. Największe z nich wiążą się z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, czyli opłatą ZUS, która wynosi około 800 zł miesięcznie oraz podatkami. Na przykład z każdego zarobionego 1000 zł trzeba oddać aż 230 zł, co stanowi prawie 1/4 przychodu. Inne wydatkami jakie musi ponieść fotograf to koszty transportu, zużycia sprzętu, nośników, wywołania zdjęć, albumu, a także opłata za programy graficzne do retuszu. Ponadto fotograf poświęca wiele godzin na dokonanie szczegółowych ustaleń z para młodą odnośnie oczekiwanych rezultatów, przebiegu tego najważniejszego dnia, czy planowanej sesji plenerowej. Po odliczeniu wszystkich wydatków można powiedzieć, że zaledwie około 50% przychodów to czysty zysk.

Katowice - para młoda w parku Chorzowskim

autor: Jacek, Katowice

 

Dlaczego warto podpisać umowę?

Decydując się na duży wydatek, jakim jest koszt fotografa ślubnego, warto podpisać z nim odpowiednią umowę, w której należycie zabezpieczona zostanie każda ze stron. Najważniejsze informacje, jakie powinny się znaleźć w takim dokumencie to:  dane pary młodej oraz wykonawcy usługi, szczegółowo rozpisana oferta wraz z cenami, zakres obowiązków fotografa ale i przyszłych małżonków, a także działania w przypadku różnych sytuacji losowych.  Więcej informacji na temat umowy można zaleźć w artykule: Umowa z fotografem ślubnym.

koszt fotografa ślubnego w Katowicach - umowa

 

Jak wygląda oferta fotografów ślubnych w Katowicach?

Podstawowy pakiet ślubny w Katowicach zawiera: 1,5h reportaż z ceremonii, 2h z zabawy weselnej oraz 2h zdjęć w plenerze. Para młoda otrzymuje wszystkie wykonane fotografie, w tym 40 wybranych i wyretuszowanych na płytach CD/DVD oraz dwa albumy formatu A4 po 40 zdjęć każdy 10x15 lub 15x21. Dojazd do 30km również jest w cenie. Koszt waha się między 1200-2000 zł, ale czasami wynosi nawet ponad 3000 zł.

zestawienie ofert standardowych z Katowic

Zestawienie standardowych ofert fotografów ślubnych w Katowicach.

Pakiety rozszerzone zawierają natomiast reportaż z przygotowań i błogosławieństwa, ceremonii ślubnej oraz wesela,  a także sesję zdjęciowa w dogodnym terminie dla pary młodej. Niestety  fotografowie nie podają szczegółowych informacji o gwarantowanej ilość zdjęć, nośnikach, albumach, czy ewentualnych usługach dodatkowych. Ceny zawierają się najczęściej w przedziale 1800-3500 zł, ale zdarzają się też znacznie wyższe w kilku przypadkach, na przykład powyżej 4000 zł.   

zestawienie ofert rozszerzonych - Katowice

Zestawienie pakietów rozszerzonych fotografów ślubnych w Katowicach.

 

O kosztach kamerzystów ślubnych można natomiast przeczytać w artykule: Kamerzysta ślubny Katowice - koszty, a duża bazę usługodawców ślubnych z Katowic na którą warto zerknąć znajduje się na portalu: fotogaf-wesele.pl.

 

Podsumowanie

 • Najniższy koszt fotografa ślubnego w Katowicach to 1100 zł, najdroższa oferta wynosi natomiast 4200 zł.

najwyższy i najniższy koszt fotografa ślubnego w Katowicach

 

 • Średni koszt roboczogodziny w Katowicach to 482 zł w przypadku standardowej oferty, której czas wykonania to 5,5h, natomiast cena godziny pakietu poszerzonego to 178 zł przy założeniu 16h pracy.
 • Liczba fotografów deklarujących wykonanie usług na terenie Katowic to 874. Stanowią oni około 30% wszystkich usługodawców w serwisie, czyniąc to miasto 3 pod względem liczebności. 
 • Większość fotografów oprócz pakietów podstawowych oferuje ich rozszerzenia o dodatkowe usługi, na przykład reportaż z całego dnia lub tylko z ceremonii w kościele, sam plener, czy sesję narzeczeńską, fotobudke i większą ilość zdjęć. Czasami fotografowie dodają sesję narzeczeńska gratis - zachęcamy do poszukiwań.

 

ingografika - koszt fotografa ślubnego w Katowicach

 

Koszty w pozostałych miastach: 

Fotograf ślubny Warszawa - koszty

Fotograf ślubny Kraków - koszty

Fotograf ślubny Wrocław - koszty

 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 4 / 5 , głosów: 6
  Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

  Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

  ‹  lista aktualności
  Wykonanie: DigiHex Systems