Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Umowa z fotografem ślubnym

2015-07-15
Ślub jest niewątpliwie najbardziej stresującym wydarzeniem, ale również najpiękniejszym dniem w życiu każdego człowieka. Należy się więc odpowiednio do niego przygotować, przede wszystkim przemyśleć wszystkie detale. Jedną z najważniejszych kwestii po wyborze fotografa jest między innymi umowa, którą z nim podpisujemy. Jej dokładna analiza, a także odpowiednia wiedza zaoszczędzi potem niepotrzebnych kłopotów i nerwów.
Bardzo ważną kwestią spośród wielu formalności związanych z organizacją ślubu jest wybór właściwego fotografa, a następnie spisanie odpowiedniej umowy. Profesjonalista sam zaproponuje podpisanie stosownych dokumentów, które będą gwarantować zarówno jemu, jak i jego klientom określone prawa oraz obowiązki. Przyszli małżonkowie powinni pamiętać, aby nie bać się zaproponować własnych zapisów, na przykład dotyczących preferowanych ujęć, ubioru fotografa lub nieporządnych sytuacji, a także sposobu ich rozwiązania. W pierwszej kolejności należy jednak wiedzieć, jak powinna wyglądać przykładowa umowa oraz co powinna zawierać. 
 
podpisywanie umowy
 
 
Każda taki dokument powinien być napisany językiem nie tyle prawniczym, co po prostu zrozumiałym dla obu stron. Jeśli to możliwe, warto omijać skomplikowane sformułowania, które przy ewentualnych reklamacjach mogą zostać zinterpretowane na niekorzyść jednej ze stron. Umowa składa się zazwyczaj z trzech głównych punktów, pierwszy z nich to zakres obowiązków fotografa, czyli przedmiot umowy. Drugi opisuje rodzaj dzieła oraz formę w jakiej ma być dostarczone (wykonane i wywołane zdjęcia, dostarczone na płycie albo w albumie). Trzeci określa, co może wydawać się prozaiczne, strony umowy - dzień wykonania dzieła (lub dni, gdy w grę wchodzi plener ślubny), termin wykonania, cena za usługę, a także pozostałe szczegóły jak format, wielkość, czy ilość zdjęć.
 
Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na ewentualne zapisy mówiące o odpowiedzialności fotografa za zniszczone lub nieprofesjonalne ujęcia oraz na zobowiązania pary młodej wobec niego. Mogą do nich należeć zapewnienie ciepłego posiłku, miejsca przy stole albo transportu. Warto pamiętać, że fotograf ślubny to nie tylko zwykły pracownik wynajęty na określony czas, ale przede wszystkim profesjonalny artysta, któremu należy się szacunek i godziwa zapłata za pracę.
 
fotograf fotografujący panią młodą

 

Umowa powinna zawierać również informacje o ewentualnych zdarzeniach losowych, jak odwołanie lub przeniesienie wesela, nagły wypadek fotografa, awaria sprzętu, choroba oraz inne wydarzenie, niezależne od żadnej ze stron. Jeśli fotograf ślubny jest początkujący w branży, bardzo często będzie prosił o możliwość zaprezentowania wykonanych zdjęć w portfolio, co również musi być uwzględnione w umowie. Ważnym elementem, na który młoda para powinna zwrócić uwagę jest fakt, czy osoba wykonująca zlecenie posiada odpowiednie zezwolenia na fotografowanie w kościele albo w urządzenie i czy w umowie zapis o ewentualnej odpowiedzialności (jeśli zezwolenia nie posiada).

Warto ustalić wszystkie kwestie związane z sesją ślubną, ewentualnymi poprawinami lub dodatkowym czasem fotografowania. Dobrą praktyką jest też ustalenie, czy fotograf ma towarzyszyć w trakcie przygotowań do ślubu, robiąc zdjęcia pannie młodej w czasie nakładania makijażu lub panu młodemu, gdy zakłada krawat. Takie kwestie również powinny być uregulowane zapisami w umowie.

Przykładową umowę z fotografem ślubnym można znaleźć TUTAJ.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Foto4U, który oferuje wywoływanie zdjęć przez Internet z możliwością odbioru w jednym z tysięcy punktów odbioru w Polsce.

 

umowa z fotografem ślubnym

 

Bazy profesjonalnych fotografów ślubnych z naszego serwisu:

Warszawa - zdjęcia ślubne,

Kraków - zdjęcia ślubne,

Kielce - zdjęcia ślubne,

Katowice - zdjęcia ślubne,

Poznań - zdjęcia ślubne,

Łódź - zdjęcia ślubne,

Lublin - zdjęcia ślubne,

Gdańsk - zdjęcia ślubne,

Zakopane - zdjęcia ślubne,

Toruń - zdjęcia ślubne,

Rzeszów - zdjęcia ślubne,

Opole - zdjęcia ślubne,

Gdynia - zdjęcia ślubne

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 5 / 5 , głosów: 5
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems