Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Dobry fotograf na ślub i wesele – kogo wybrać w Poznaniu?

2019-07-24
Wybór fotografa na ważną uroczystość to nie jest łatwe zadanie. Zdjęcia ze ślubu, chrzcin czy innej imprezy to pamiątka na całe lata. Niestety, mamy tylko jedną okazję, żeby ją zrobić, więc nie oddawajmy tej szansy w ręce niedoświadczonej lub niewykwalifikowanej osoby. W każdym mieście znajdziemy mnóstwo ofert od fotografów. Poznań nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Jak w takim razie wybrać odpowiednią osobę?

Portfolio to podstawa

Kiedy zabierzemy się za poszukiwania najlepszego fotografa na wybraną uroczystość, to bardzo ważne jest, by zawsze dokładnie przejrzeć jego portfolio. Zbiór dotychczasowych prac pozwoli nam ocenić, czy podoba nam się styl zdjęć i jakie doświadczenie ma konkretny fotograf. Portfolio zwykle można znaleźć w odpowiedniej zakładce na stronie internetowej.

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania fotografii? Na prześwietlenia (zdjęcie nie może być zbyt jasne ani zbyt ciemne), kompozycję (każda fotografia opowiada jakąś historię, ma ciekawy kadr lub jest zrobiona z pomysłem, nie ma przypadkowych, chaotycznych fotek), ostrość (rozmazane zdjęcia lub źle wybrana ostrość to podstawowe błędy, których nie robi profesjonalista!) oraz obróbkę (brak umiaru w obrabianiu zdjęć, przesadzone kolory czy wyolbrzymiony kontrast nie świadczą dobrze o fotografie).

Dobrym pomysłem jest też wybranie osób, które specjalizują się w wykonywaniu danego rodzaju fotografii. Bogate portfolio ślubne to namacalny dowód wcześniej wykonywanej pracy. Jeżeli zdjęcia, które zobaczymy, nam się spodobają i chcielibyśmy mieć podobne ze swojego ważnego dnia, to możemy skontaktować się z danym fotografem.

Nie wiesz, jak wygląda dobre i profesjonalne portfolio? Zobacz bogaty zbiór zdjęć agencji fotograficznej z Poznania.

Cena i opinie mówią naprawdę wiele

Kolejną ważną kwestią jest cena i to nie tylko ze względu na nasz domowy budżet. Zbyt tania oferta powinna zapalić w naszej głowie lampkę ostrzegawczą. Chociaż pieniądze nie są jedynym wyznacznikiem dobrej oferty, to na pewno nie pozostają bez znaczenia. Fotograf pracujący od lat i z bogatym doświadczeniem, który prowadzi swój biznes i inwestuje w nowy sprzęt, będzie cenił swoje dzieło. Wynajęcie takiej osoby jest droższe, ale daje pewność, że otrzymamy tak dobre zdjęcia, jak te widziane w portfolio.

Nie oznacza to jednak, że nie da się znaleźć taniej i dobrej usługi. Każdy dobry fotograf kiedyś zaczynał i możemy trafić na początkującą osobę z prawdziwym talentem. Niestety, zwykle jest tak, że za podejrzanie niską ceną kryje się też tak samo słaba jakość. Przypadkowe, rozmazane ujęcia, dużo nijakich fotek, brak obróbki zdjęć albo przesadzona obróbka to bardzo częste błędy. Nasz ważny dzień wydarzy się tylko raz i nie będzie można go powtórzyć już z lepszym fotografem. Zastanówmy się więc, czy warto aż tak ryzykować.

Co w takim razie robić? Czy drogi fotograf to zawsze gwarancja świetnych zdjęć? Pomocne w takim przypadku będą opinie od poprzednich klientów danej osoby. W internecie znajdziemy wiele stron, na których można ocenić fotografów działających w danym regionie. Warto również popytać znajomych i rodzinę, na pewno ktoś korzystał z usług osoby, którą mamy na oku lub zna kogoś, kto robił u niej zdjęcia.

Kontakt i zaangażowanie fotografa

Jeżeli znaleźliśmy w internecie szereg ofert, które nas zainteresowały lub dostaliśmy namiary od rodziny czy znajomych, to przyszedł czas na ocenę kontaktu i ustalenie zasad współpracy. Dobry fotograf oprócz doskonałego warsztatu ma też odpowiednie podejście do klienta. Obojętnie czy będziemy rozmawiać osobiście, telefonicznie czy przez maila nasze wrażenia powinny być pozytywne. Osoba zaangażowana będzie nam doradzać, jak przeprowadzić sesję w najprostszy sposób, a tam, gdzie inni będą widzieć problemy, ona poszuka dobrego rozwiązania. Profesjonaliście tak samo, jak i nam, zależy na dobrym efekcie końcowym.

Zwróć uwagę na to, czy fotograf dopytuje i zbiera informacje na temat przyszłej sesji. Inaczej robi się zdjęcia w pomieszczeniach niż na wolnym powietrzu, a nawet godzina uroczystości ma znaczenie dla dobrych ujęć. Osoba, której zależy na sesji, będzie pytać o nasze oczekiwania, zaproponuje konkretny styl, pokaże inspiracje. Każdy profesjonalista wie, że on i klient tworzą zespół, od którego zależy sukces całej pracy. Dlatego, jeżeli ktoś jest niechętny, nie słucha propozycji z drugiej strony i nie budzi naszego zaufania to będzie to ryzykowny wybór na tak ważny dzień w naszym życiu, jak ślub czy chrzciny.

Zależy Ci na zaangażowaniu i dobrym kontakcie z wybranym fotografem?

Wyślij wiadomość do agencji fotograficznej Flash Group z Poznania i przekonaj się, że oferują usługi fotograficzne, które Cię nie rozczarują!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Znalezienie dobrego fotografa jest możliwe, wystarczy tylko zwrócić uwagę na jakość jego zdjęć, cenę, zaangażowanie w pracę oraz kontakt z potencjalnym klientem. Co jeszcze może zaważyć na naszej decyzji?

Dla wielu bardzo istotna jest osobowość i temperament fotografa. Idealnie dobrana osoba rozumie nas prawie bez słów, świetnie się z nią dogadujemy, a na sesji jesteśmy rozluźnieni i zrelaksowani. Każdy z nas ma inny temperament i dogaduje się inaczej z różnymi osobami. Podczas wyboru fotografa warto zwrócić uwagę na to, czy jest to osoba, z którą czujemy się swobodnie. Od naszych emocji i nastroju zależy to, jak dobrze wyjdą zdjęcia z uroczystości.

Istotne są również szczegóły, które znajdą się w umowie. Upewnij się, że znasz wszystkie koszty, łącznie z odbitkami i albumami. Zapytaj, ile trzeba czekać, aby otrzymać gotowe prace (np. płyty ze zdjęciami czy gotowy album) i czy zdjęcia będą dostępne online. Jeżeli chcemy skorzystać z konkretnego pakietu oferowanego przez fotografa, to bądźmy pewni, że w umowie znalazł się dokładny zapis tego, co otrzymamy. Warto ustalić również warunki finalizowania współpracy – zróbmy adnotację, czy decydujemy się na wypłacenie zaliczki, czy zadatku i jaka będzie procedura w przypadku, gdy któraś ze stron zrezygnuje z realizacji zlecenia z przyczyn niezależnych.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems