Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Pamiątki ślubne, czyli najważniejsze ujęcia ślubne, jakie musicie mieć!

2018-05-03
pamiatki_slubne
Bez tych ujęć wasze zdjęcia ślubne mogą okazać się niepełne. Warto o nich pamiętać i od razu uzgodnić z fotografem, czego nie może zabraknąć w albumie ślubnym. Istnieją pewne ujęcia, których nie da się powtórzyć w innym terminie, w innych okolicznościach. Ich klimat, unikalność, emocje wydarzają się tylko w tym jednym, wyjątkowym dniu. Stają się później najpiękniejszymi pamiątkami ślubnymi. Jesteście ciekawi, które fotografie zasługują na takie miano?

Fotografia ślubna

Zapewne zwróciliście uwagę, że zdęcia ślubne bywają w dużym stopniu podobne do siebie. Reportaż ślubny obejmuje udokumentowanie przygotowań do ceremonii (ubieranie i malowanie panny młodej, błogosławieństwo rodziców i nie tylko!), uroczystość w kościele, a później najważniejsze momenty wesela. Teoretycznie, fotograf sam będzie doskonale wiedział, które ujęcia to absolutny „must have”. Mimo to, warto abyście wy sami wiedzieli, na których fotografiach zależy wam najbardziej. Od czego zaczniemy?

#1 Portret ślubny

To szeroki temat, ale niezwykle ważny. Pierwszym, jednym z najistotniejszych punktów stanie się portret panny młodej, wykonany tuż po pełnym przygotowaniu do ślubu. To zdjęcie będzie wiele mówiło: to wciąż panna, jeszcze nie mężatka, ale już wystrojona, czekająca na najważniejszą przysięgę w życiu. Ten portret będzie również ujęciem waszej wyjątkowej stylizacji: pięknego makijażu, fryzury. Portret można wykonać w dwóch odsłonach: zbliżenia samej twarzy oraz całej sylwetki.

pin

Kolejną pamiątką ślubną, której nie sposób pominąć, będą portrety z najbliższą rodziną (pamiętamy o portrecie pary młodej, ale ten temat można zostawić na sesję). Zarówno dla rodziców, jak i dziadków, wasz ślub stanie się wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniem. Właśnie dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę, aby zrobić sobie zdjęcie nie tylko wspólnie, ale również pojedynczo: matka z córką, ojciec z synem, dziadkowie z parą młodą – kombinacji jest wiele i uwierzcie nam, taki portret stanie się pamiątką o wielkim znaczeniu!

pin

pin


Nie sposób zapomnieć o portretach wszystkich gości. To klasyka, ale nawet tak „sztampowe” zdjęcie można ograć na wiele różnych sposobów. Spójrzcie, wystarczy odrobina fantazji, a efekty będzie można podziwiać przez lata.

pin

pin

#2 Sesja ślubna

Temat rzeka, prawda? Na dobrą sprawę wszystko jest tutaj dozwolone, ale do najważniejszych ujęć będzie należał oczywiście portret ślubny. Uwierzcie – paradoksalnie właśnie to on może stanowić wyzwanie dla fotografa, choć przecież teoretycznie to banalne zdjęcie. A jednak, dobry portret, uwieczniający chwilę, odpowiednio ustawiony i wyeksponowany, to wielka sztuka, zwłaszcza, jeżeli mówimy o ujęciu twarzy, a nie całych sylwetek.

pin

W tym drugim przypadku poprzeczka również jest postawiona wysoko, bo nie trudno zapędzić się w kicz i nudną, mało atrakcyjną formę. Przydadzą się więc wcześniej zgromadzone inspiracje i wasze wyobrażenie sesji ślubnej. Zbierajcie je przez cały okres narzeczeństwa.

pin

Wykonując sesję ślubną od razu pomyślcie, jakie ujęcie mogłoby zawisnąć w waszym mieszkaniu? Czy czujecie się lepiej na łonie przyrody czy w przestrzeni miejskiej? Czy wolicie kolorowe czy czarno-białe fotografie? Każdy detal ma znaczenie.

#4 Zdjęcia z wesela

Wolicie zdjęcia pozowane czy wyłącznie robione w postaci reportażu? Wiele zależy od umiejętności fotografa. Pamiętajcie – każdy artysta w czymś się specjalizuje. Jedni doskonale wyczuwają sesje ślubne i tworzą prawdziwe arcydzieła, inni nie lubią robić portretów i zdjęć pozowanych, o wiele lepiej wykorzystując swój warsztat w trakcie wesela i ujęć robionych „na gorąco”. Najlepiej przejrzeć uważniej portfolio fotografa pod tym kątem i ocenić, co dla was będzie miało większe znaczenie. Zdjęcia z wesela mogą (i powinny) bawić i wzruszać. W unikalny sposób, zupełnie inaczej niż film, zatrzymują czas i upamiętniają wasze emocje.

pin

#5 Nietypowe ujęcia

Wspaniale jest rozwinąć wodze fantazji i postawić na oryginale pomysły. Tu również bezcenne będzie zebranie inspiracji. Przedstawiamy kilka, które mogą wam się spodobać. Nietypowe ujęcia powinny obejmować was i gości – świadków, rodzinę, przyjaciół. Pozwólcie fotografowi się wykazać i zachęcajcie swoich przyjaciół do pracy przed obiektywem. Często bywa tak, że aparat zawstydza, goście próbują go unikać lub czują się skrępowani. Może uda wam się rozluźnić atmosferę?

pin

pin


Pamiątki ślubne w postaci zdjęć możecie wyeksponować w różny sposób. Świetnym pomysłem będzie fotoksiążka, choć równie dobrze będzie wyglądał tradycyjny album. Warto zainwestować w oprawę zdjęć na ścianach (co bywa kosztowne, ale efekt jest powalający!). Zdjęcia można wywołać również na płótnie, tworzyć fototapety i fotopamiątki.

Być może później będziecie mogli wykorzystać pamiątki ślubne, jako prezenty, drobne upominki lub podziękowania dla najbliższych za pomoc w organizacji ślubu i wesela. Połączcie zdjęcia z własną kreatywnością – to nie musi kosztować wiele!

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 5 / 5 , głosów: 5
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems