Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Jak się uczyć fotografii? Porady dla każdego!

2020-02-28
Fotografia to dziedzina jak każda inna: wymaga nauki, nieustannego szlifowania warsztatu, ćwiczeń, nie tylko po to, by w końcu stać się mistrzem, ale móc robić coś więcej, niż spędzać czas na pstrykaniu kolejnych, niekoniecznie udanych zdjęć. Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mają przed sobą branżę, która nieustannie się zmienia. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane sprzęty oraz akcesoria. Co więcej, ich ceny stają się przystępne dla przeciętnych odbiorców.

Niegdyś marzyliśmy o aparatach cyfrowych, dziś większość z nas lawiruje między lustrzankami, by osiągać niemalże profesjonalne efekty. Jednak jak fotografować, aby wyjść z otoczki amatora, który robi zdjęcia czym popadnie i czemu popadnie? Gdzie się uczyć fotografii i od kogo, aby z początkującego wejść na poziom średniozaawansowanego i jeszcze wyżej?

Jak fotografować – podstawy są najważniejsze

Uczenie się nie mając jakichkolwiek podstaw nie prowadzi do poprawy swoich umiejętności, a tym bardziej wchodzenia na wyższe poziomy. Po to wszak mamy instrukcje do aparatów fotograficznych, a także zasady obowiązujące w dziedzinie fotografii, aby z nich korzystać. W pierwszej kolejności należy zatem zaznajomić się z obsługą posiadanego sprzętu. Sprawdzić, jakie oferuje możliwości i funkcje. Na równi musi nas interesować czytanie instrukcji obsługi i ćwiczenie w praktyce poszczególnych elementów. Tylko dzięki temu można sprawdzić, jakie będą efekty końcowe, gdy nauczymy się, czym jest światło, ekspozycja, kompozycja i inne elementy, i jak z nich prawidłowo korzystać.

Tego etapu nie da się pominąć i czeka on również zainteresowanych, którzy wybierają kursy fotograficzne. Dzięki nim zyskuje się najważniejsze informacje, poznaje, jak fotografować ludzi, krajobrazy, wydarzenia. W jaki sposób sprawić, aby na zdjęciu został uwieczniony ruch, ale nie w formie rozmazanego obrazu.

Gdzie się uczyć fotografii – w domu czy na kursach?

Przyjmijmy, że poznanie swojego sprzętu mamy już za sobą. Gdzie się uczyć fotografii? Na kogo stawiać? Jakie kursy są godne uwagi? Uczyć się można tak naprawdę wszędzie – za darmo i za pieniądze. Obydwie opcje mają swoje zalety oraz wady.

Największy plus nauki samodzielnej w domu to brak kosztów. Jedyne inwestycje dotyczą sprzętu fotograficznego, akcesoriów, ewentualnie poradników czy kursów online nabywanych w sieci. To niewielkie wydatki, a jednak będące podstawą do tego, by poznawać kolejne tajniki fotografowania. Gdzie się uczyć sięgając do zasobów sieci? Do wyboru mamy szereg kursów online, poradników internetowych, blogów i forów tematycznych. Każde z tych medium może być nośnikiem praktycznych i bardzo ważnych informacji. Przykładem może być ten oto poradnik Fotografia dla początkujących – kompozycja i kadrowanie.

Nie strońmy od mediów społecznościowych, nawet jeśli za nimi nie przepadamy. To tutaj mamy możliwość skontaktowania się z innymi użytkownikami, którzy są na etapie nauki fotografowania, ale i z profesjonalistami, doświadczonymi zawodowcami. Zadajemy pytania, komentujemy, czytamy posty innych. To więcej niż garść doświadczeń oraz wiedzy, którymi chętnie dzielą się inni członkowie mediów społecznościowych.

Druga opcja to płatne kursy. Pośród nich znajdziemy te trwające kilka czy kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni. Im bardziej rozbudowane, prowadzone przez uznanych w świecie fotografii specjalistów, tym więcej uda się z nich wynieść. Poza tym to podstawa do tego, by fotografowaniem zająć się na poważnie. Pasję zamienić w zawód i pracę zarobkową. To najlepsza odpowiedź na pytanie, jak się uczyć fotografii!

W dużych miastach znajdziemy szkoły policealne o profilu artystycznym, ale i uczące typowo dziedziny fotografii. Ponadto kursy oraz szkolenia. Do tego odrębne placówki kształcące tylko w tym kierunku, które dają szansę na uzyskanie pożądanych kwalifikacji. Tutaj trzeba się liczyć z dużymi wydatkami, ale za nimi idzie jakość, wiedza i możliwości, których nie da się pozyskać jedynie z Internetu.

Ćwiczenie i krytyka

Ćwiczenie czyni mistrza. Trening w fotografii powinien się odbywać możliwie często. Aparat można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Zdjęcia budynków, krajobrazów, opuszczonych miejsc, przyrody? Wszystko może znaleźć swoje miejsce, zapisane na karcie pamięci. Im więcej fotografujemy, ale i obserwujemy zdjęć innych autorów, tym bardziej dostrzegamy szczegóły. Uczymy się, które kompozycje są bliskie ideału, a które kadry sprawiają, że fotografie trafiają do kosza.

Możemy swoje fotografie wystawiać na pokaz – w sieci, pośród mediów społecznościowych, na swoich blogach i rozmaitych kanałach. Tak, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Praca wystawiona na krytykę ma być nauką? Zdecydowanie tak, bo powtarzające się opinie innych pozwalają obiektywnie spojrzeć na wykonaną pracę. To ważna informacja zwrotna. Coś, na co być może nie zwracaliśmy uwagi.

Ćwicząc i ucząc się od innych sprawiamy, że z czasem nasze fotografie stają się coraz lepsze. Umiejętniej posługujemy się posiadanym aparatem fotograficznym, a podczas kupowania nowego już wiemy, na co zwracać uwagę, jakie funkcje będą najważniejsze, które parametry zadecydują nie tylko o komforcie wykonywania fotografii, ale i o ich finalnej prezencji.

Jak się fotografuje?

Pytanie jak się fotografuje, stawia sobie większość początkujących, ale i już zaznajomionych z tą dziedziną osób. Innego operowania sprzętem wymaga robienie zdjęć o poranku, w pełnym słońcu czy o zmroku. Odmienne umiejętności są potrzebne, gdy w swoich rękach mamy aparat cyfrowy, lustrzankę lub zwykły smartfon. I wreszcie potrzebujemy całkiem innych umiejętności oraz pomysłu na fotografię, gdy chcemy na niej ująć krajobraz, osobę, grupę ludzi; podkreślić piękno przyrody lub zatrzymać w kadrze ruch.

Eventy fotograficzne

Warsztaty, wyjazdy, targi, konferencje. Korzystajmy ze wszystkich wydarzeń, które są związane z fotografią. To szansa nawet dla osób początkujących, by nawiązać ciekawe znajomości, a nie jedynie oglądać prace innych. Zagłębiajmy się w tematykę coraz mocniej, bo poznając, w jaki sposób pracują najbardziej znani fotografowie, jak wyglądała ścieżka ich kariery, możemy pokusić się o wybranie podobnej drogi, uczynienie podobnych kroków, wszystko to okraszając indywidualną pracą i efektami, jakie chcemy uzyskać.

Fotografia to dziedzina obszerna, a dokładając do tego różnorodność dostępnych sprzętów, możliwości stają się praktycznie nieograniczone. Mając za sobą podstawy, pozwólmy sobie na poznawanie różnego rodzaju aparatów fotograficznych, ale i typów fotografii, aby mieć porównanie. Móc wybrać swoją specjalizację, tym bardziej mając w planach pracę zawodową.

Każdy ma szansę wyjść z cienia amatorskiego fotografowania, jeśli tylko znajdzie czas i chęci na naukę – dokładnie taką, jakby się było na studiach i szykowało do jednego z najważniejszych egzaminów w swoim życiu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems