Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Grupowa fotografia ślubna | Inspiracje!

2017-11-07
fotografia_slubna
Grupowe zdjęcia ślubne stają się dla fotografa największym wyzwaniem. Nie tylko dlatego, że powinien znaleźć odpowiednie miejsce na dobre ujęcia, ale również ze względu na okiełznanie sporej liczby osób, które muszą pozować i poświęcić swoją uwagę. Trzeba je zebrać i zdyscyplinować, oderwać od stołu lub zabawy i przypilnować, aby wszyscy wyglądali równie dobrze.

Dlaczego zdjęcia ślubne całych rodzin lub grup są takie ważne? Jak pokazują światowe trendy – to one są najczęściej udostępniane w social media, a po latach budzą najcieplejsze wspomnienia. Zapewne wam, jako przyszłym nowożeńcom, zależy, aby fotograf ślubnych wykonał kilka takich portretów, najczęściej w różnych konfiguracjach: z rodzicami, świadkami, rodzeństwem, dziadkami. Liczy się nie tylko sentyment, ale również tradycja. Zdjęcia z parą młodą to wyróżnienie, dlatego tak ważne jest, aby omówić z fotografem wcześniej, na czym dokładnie nam zależy. Ile portretów ślubnych z rodziną nas zadowoli? Czy zależy nam na osobnych ujęciach poszczególnych członków rodziny, czy wolimy uwiecznić wszystkich gości weselnych na jednym zdjęciu? W jakim miejscu chcemy wykonać zdjęcia? Fotografie grupowe są o wiele mniej spontaniczne niż inne ujęcia, ale czy da się złamać konwencję? Oto garść pomysłów i inspiracji, które pomogą podjąć ważne decyzje.

#1 Tradycyjne ślubne portrety rodzinne

Zacznijmy od klasyki, czyli para młoda plus najbliższa rodzina, a więc rodzice, dziadkowie, chrzestni i inni. Aby zróżnicować ujęcie, dobrze, aby niektórzy pozowali na stojąco, a osoby starsze mogły usiąść. To buduje hierarchię fotografii i daje wrażenie większej wytworności.

pin

pin

Rodzinne portrety ślubne muszą być przemyślane, co nie oznacza: sztywne i nudne. Najlepiej stawiać na tak zwaną „zaplanowaną spontaniczność”. Słuchajcie uważnie rad fotografa, pozwólcie mu odpowiednio ustawić rodzinę, a efekty na pewno będą oszałamiające!

 

 

Post udostępniony przez Jordan Perryman (@thejphotography)

 

#2 Para młoda i rodzice na zdjęciach ślubnych

Zdecydowanie jedne z najważniejszych ujęć dla fotografa ślubnego! Rodzice zasługują na osobną sesję z parą młodą, ale oprócz klasycznych ujęć, warto pomyśleć o nieco innych, bardziej swobodnych zdjęciach. W końcu rodzice także mają poczucie humoru, a ich uśmiechy na pewno będą najmilszym wspomnieniem. Dobrym pomysłem jest również wykonanie zdjęć osobno, na przykład mamy z panną młodą lub panny młodej z siostrą itp. 

pin

pin

#3 Młodzi i świadkowie

W Polsce nie kultywuje się (jeszcze) tradycji druhen ślubnych, ale odpowiednikiem są świadkowie. Ujęcie pary młodej i świadków to klasyka, którą można ciekawie ograć. Eleganckie, pozowane zdjęcia nie muszą zostać wykonane w trakcie wesela. Równie dobrze sesja może mieć miejsce jeszcze przed ceremonią lub nawet osobnego dnia, jeżeli świadkowie to bliska rodzina lub ważni przyjaciele.

pin

Równie dobrze zdjęcie ze świadkami może być tradycyjne, ale… unikajmy sztampowości. Rolą fotografa jest wydobyć z nas naturalność, nieskrępowane pozy i uśmiechy. Im więcej luzu, tym lepiej wyjdą zdjęcia, które później staną się nie sztywną dokumentacją, ale miłą pamiątką.

pin

#4 Wszyscy goście weselni na jednym ujęciu

To dopiero wyzwanie dla fotografa ślubnego! Zebranie tłumu ludzi na jednym zdjęciu to za mało. Liczy się pomysł, jakość wykonania, a także sprzęt. Świetnie sprawdzi się dron, ale kiedyś dronów nie było, a zdjęcia i tak były wyjątkowe, prawda? Pamiętajcie: kreatywności i luzu nigdy dość. Goście weselni nie muszą stać w rzędach. Fotograf  ślubny możne znaleźć kilka innych, ciekawych ustawień, zwłaszcza, jeżeli ma szansę wykonać fotografie z góry, na przykład z okien budynku lub balkonu.

pin

Wbrew schematom, grupowe zdjęcia ślubne lubią ruch, akcję i dynamikę. Spójrzcie – proste uśmiechy i mimika twarzy potrafią sporo zmienić w całkiem zwyczajnym ujęciu!

pin

#5 Fotografia ślubna w hollywoodzkim wydaniu

Pozowane zdjęcia grupowe mogą mieć swój urok, pod warunkiem, że fotograf ślubny ma na nie konkretny pomysł. Goście weselni potraktowani jak profesjonalni modele będą przypominać gwiazdy światowej klasy! Wszyscy będą wyglądać, jak z okładki ekskluzywnego magazynu. To nie takie trudne, jak się wydaje, ale za to bardzo efektowne.

pin

pin

Fotografia ślubna to dla fotografa konieczność odnalezienia się w każdej sytuacji. Jeżeli pozwoli sobie na odwagę i poszuka ciekawych inspiracji – także grupowe zdjęcia staną się wielką frajdą – dla jednej i drugiej strony. To właśnie one staną się najmilszą pamiątką ze ślubu, bo zbierają wszystkie najważniejsze dla nowożeńców osoby w jednym miejscu.

pin

Nie bójcie się sami poszukać inspiracji i przedstawić ich fotografowi. Jeżeli spiszecie, z kim na pewno musicie mieć indywidualną, wyjątkową fotografię, na pewno nic wam nie umknie, a pamiętajcie: tego dnia będziecie wyjątkowo zestresowani i zajęci! Lepiej, aby szczegóły zostały ustalone jeszcze przed ślubem. Postawcie na luz i dobrą zabawę. Dla fotografa ślubnego najlepszym narzędziem pracy jest wasza otwartość, uśmiech i chęć do działania.

pin

pin

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 5 / 5 , głosów: 5
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems