Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

9 pytań do fotografa podczas pierwszego spotkania

2016-04-21
Wybór fotografa ślubnego zwykle nastręcza poważnych trudności. Niełatwo się zdecydować, a w dodatku często brakuje nam informacji, które mogłyby pomóc w podjęciu decyzji. Wiele par nie wie o co, zapytać fotografa, aby wyrobić sobie opinię o jego fachowości i przez to musi się zdecydować, nie mając pojęcia o pewnych ważnych kwestiach.

Aby pomóc parom w takich sytuacjach zdecydowaliśmy się przedstawić listę 9 pytań, jakie zadać najlepiej podczas pierwszego spotkania z fotografem. Warto zatrzymać w pamięci tę listę, a nawet robić notatki, bo w przypadku, gdy spotykamy się z kilkoma fachowcami, łatwiej będzie potem przywołać sobie ich wypowiedzi.

Jaki powinien być ślubny fotograf? Sprawdź!


1. Pokaż mi swoje najlepsze prace

Wizyta u fotografa obowiązkowo powinna rozpocząć się od zapoznania się z jego portfolio. Warto przejrzeć je najpierw samemu, ale potem poprosić fotografa o wskazanie prac, którymi chwali się najbardziej. To wiele powie nam o jego guście i koncepcji na ślubne zdjęcia. Dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, czego się spodziewać.

Para na sesji w pustym pokoju - klimatyczne

Autor: Jacek - fotograf ślubny z Warszawy


2. Jak długo działasz na rynku?

W tej branży doświadczenie ma spore znaczenie, bo robienie zdjęć w kościele lub na weselu to sztuka, której trzeba się nauczyć. Nie oznacza to oczywiście, że nie można wybierać nowicjuszy, ale jeśli zależy nam na wysokiej jakości, bezpieczniej jest wybrać osobę, która działa w branży przynajmniej kilka lat, a przy tym ma bardzo napięty kalendarz.

Dlaczego nie warto zatrudniać amatorów? Sprawdź!


3. Jak opisałbyś swój styl fotografowania?

Bardzo ważna jest wiedza o tym, jak fotograf sam widzi swój sposób na zdjęcia ślubne. Przy jego odpowiedzi na to pytanie warto zwrócić uwagę na to, czy fachowiec mówi tylko o sobie, czy może stawia na współpracę z młodą parą. Jeśli o niej wspomina, znaczy, że jest otwarty na jej pomysły i będzie starał się wziąć jej zdanie pod uwagę, a nie tworzyć zdjęcia, które są schematyczne.


4. Jakim sprzętem będą robione i obrabiane zdjęcia?

Oczywiście talent to nie wszystko, dobry fotograf musi mieć wysokiej jakości sprzęt. Najlepiej na weselach sprawdzają się aparaty lustrzanki, ale warto nieco rozszerzyć pytanie i upewnić się, jakich programów do obróbki używa fotograf oraz jakie dokładnie zmiany stara się wprowadzić w zdjęciach. Czy chodzi tylko o nasycenie kolorów i wygląd musi pozostać naturalny, czy może fotograf będzie mocno retuszował zdjęcia? Niezależnie od tego, jakie są preferencje pary, warto upewnić się, czy współgrają z propozycjami fotografa.

Poczytaj więcej o obróbce fotografii ślubnych!

Para młoda na sesji w lesie - obróbka zdjęć

Autor: Piotr - fotograf ślubny z Częstochowy


5. Co wlicza się w koszt usługi?

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście cena. Ostateczna cena usługi jest zwykle podana na stronie internetowej, ale warto dokładnie, punkt po punkcie omówić, co jest w nią wliczone. Może jest to sesja plenerowa w innym dniu niż ślub, a my chcemy ją urządzić tego samego dnia? Nie ma sensu przepłacać, lepiej konkretnie określić swoje wymagania i zmodyfikować standardową ofertę, tak aby udało się zapłacić mniej.

 

6. Jaki plener ślubny nam polecisz?

Sesja ślubna ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto poruszyć jej temat na samym początku. Pytanie o propozycję pleneru jest bardzo ważne, bo pokazuje, czy fotograf dobrze zna okolicę i potrafi zaproponować przynajmniej kilka miejsc. Można też zobaczyć, czy fotograf myśli niestandardowo, proponując niebanalne miejsca, czy raczej powtarza dawno wykorzystane pomysły. Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, np. gdy dowiemy się, że fotograf nie zajmuje się wyszukiwaniem pleneru. Trzeba to zatem dokładnie sprawdzić.

Jaki plener ślubny wybrać? Sprawdź!

Para na sesji w górach zimą

Autor: Krzysztof - fotograf ślubny z Gdyni 


7. Jaki jest Twój pomysł na sesję ślubną?

Miejsce jest ważne, ale to nie wszystko. Liczy się też pomysł na sesję ślubną.  Czy fotograf będzie w stanie „na poczekaniu” podać interesującą propozycję? Jeśli tak, będzie to świadczyło o jego kreatywności, co ma spore znaczenie przy wyborze fotografa. Może nawet dyskusja rozwinie się w planowanie sesji, a odpowiedź fotografa bardzo nas zainspiruje.


8. Kiedy otrzymamy zdjęcia?

Każdy fachowiec ma inny sposób postępowania. Niektórzy oddają zdjęcia w 2 tygodnie po ślubie, inni każą na nie czekać nawet… 3 miesiące. Jedno jest pewne, jeśli ślub jest w szczycie weselnego sezonu, czyli w lecie, na zdjęcia na pewno będzie trzeba sporo poczekać, bo fotografowie spędzają wtedy sporo czasu na weselach, mając go mniej na pracę w studio. Ważne, żeby się nie zniechęcać długim oczekiwaniem, na dobrej jakości zdjęcia, warto poczekać.


9. Czy umowa ma zapis o postępowaniu w razie jej niewykonania?

Dobrze jest rozmawiać o sprawach przyjemnych, ale czasem trzeba poruszyć poważne tematy. Jednym z nich jest możliwość niewykonania usługi przez fotografa. Wyobraźmy sobie, że fotograf się nie pojawia w dniu ślubu albo efekt jego prac jest bardzo słaby. Czy umowa broni klienta przed takim postępowaniem? Jeśli nie, to warto dodać punkt mówiący o karze umownej, czy innych sposobach na wyciągnięcie konsekwencji. Wtedy mamy mniejszą szansę, że dojdzie do nieprzyjemniej sytuacji.

Więcej informacji o umowie z fotografem!

Młoda para wychodząca z kościoła - motyle

Autor: Rafał - fotograf ślubny z Rzeszowa

Oczywiście można wymyślić jeszcze wiele innych pytań, w zależności od tego, co jest ważne dla narzeczonych. Jednak wymienione wyżej kwestie są tymi, które koniecznie trzeba poruszyć. Dzięki temu będzie można rzetelnie podjąć decyzję, co sprawi, że unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.


Znajdź świetnego fotografa ślubnego!

Fotograf na wesele – Kielce
Zdjęcia ślubne tanio – Toruń
Fotografia ślubna - Szczecin

Wasze komentarze (1)

Ocena: 5 / 5 , głosów: 5
  • Kamil 2017-11-10, 10:07

    Jedyny sensowny punkt to 9. czyli ostatni dotyczący umowy. Pytania 2. i 4. nie wnoszą żadnej wartościowej informacji. Ile lat fotograf jest na rynku nie jest wyznacznikiem profesjonalizmu czy jakości. Podam przykład: na prestiżowej liście Rangefinder najlepszych fotografów ślubnych są ludzie będący najczęściej w branży 2-4 lata: młodzi, kreatywni, pełni nowych pomysłów. Z drugiej strony mamy wiekowych rzemieślników od 30 lat w branży ze stylem, który trąci myszką, wypalonych. To który z tych fotografów będzie lepszy? Ten z 30-letnim doświadczeniem czy z 2-letnim?

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

‹  lista aktualności
Wykonanie: DigiHex Systems